18.06.2022, 09:22 | czytano: 765

"Jerzy Kolecki. W krainie dziwów" - wystawa lalek i scenografii z Teatru Lalek Rabcio

Materiały prasowe
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na wakacyjną wystawę poświęconą twórczości teatralnej Jerzego Koleckiego, aktora, scenografa i wieloletniego dyrektora Teatru Lalek Rabcio. Jej otwarcie odbędzie się 24 czerwca o godz. 18 w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem ul. Jagiellońska 18 b.
Na wystawie zaprezentowane zostaną lalki i scenografie z trzech najważniejszych spektakli, które w latach 70. ubiegłego wieku przyczyniły się szerokiego rozgłosu rabczańskiego teatru: O Zwyrtale muzykancie, Królowa śniegu oraz Cudowna lampa Aladyna, wraz z oryginalnymi projektami malarskimi pochodzącymi z archiwum rodzinnego artysty oraz autorskimi plakatami do wybranych spektakli.
Jerzy Kolecki, urodzony w 1925 roku w Wróblowicach koło Tarnowa, w latach 1947-1952 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po studiach zamieszkał w Rabce-Zdroju, gdzie od 1953 roku był związany z lokalnym teatrem lalek. Jako scenograf i dyrektor artystyczny stworzył program i wizerunek teatru, dzięki któremu najmniejszy z ówczesnych teatrów lalkowych w Polsce zyskał szeroki rozgłos i liczne nagrody. Za jego kadencji zespół teatru wraz z góralską kapelą z Poronina występował między innymi na pokazach w ramach festiwali lalkowych w Hamburgu i Hanowerze, a wyżej wymienione spektakle opracowane zostały w wersji telewizyjnej.

Obecnie twórczość teatralna Koleckiego jest przedmiotem rosnącego zainteresowania miłośników sztuki, jako przejaw nowoczesnego projektowania skierowanego nie tylko do najmłodszych odbiorców.

Źródło: Muzeum Tatrzańskie, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
stary górol19.06.2022, 12:24
....nei dobre i to...zol ze w Robce tego sie nie dało zrobic ....tako piykno hałpa teatru...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl