22.06.2022, 20:32 | czytano: 2087

Stefan Polak - nowotarżanin odznaczony orderem Virtuti Militari

Grób S. Polaka na cmentarzu w Nowym Targu (Kwatera 38, grób nr 3)
22 czerwca 1792 r. z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ustanowiono najwyższe polskie odznaczenie nadawane za wybitne zasługi wojenne – Virtuti Militari. Jest to jednym z najstarszych wojennych orderów na świecie. To zaszczytne wyróżnienie otrzymali również nowotarżanie, których sylwetki przez kolejne tygodnie będą prezentowane na stronie Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk - zakładce „wydawnictwa” na stronie www.ptpn.nowytarg.
Jako pierwsza opublikowana zostanie obszerna praca Arkadiusza Stafaniaka-Guzika pt. „Małopolscy Kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari” omawiającą historię i kulisy powstania tego odznaczenia, jak również osób, które to odznaczenie otrzymały.
Stefan Polak urodził się 21 września 1913 r. w Nowym Targu, był synem Edwarda i Wiktorii Jezierskiej. Brał udział w kampanii wrześniowej, po przegranej bitwie przedostał się do Francji. Był żołnierzem 10 Pułku Strzelców Konnych, z którą przeszedł szlak bojowy, walcząc w kampanii francuskiej do 1940 r.

Legitymacja Krzyża Walecznych

W roku 1945 awansował na stopień podporucznika. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, trzykrotnie Medalem Wojska, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Odznaką Grunwaldzką oraz brytyjskim odznaczeniami: 1939 – 1945 Star, France and Germany Star oraz The War Medal.

Legitymacja Krzyża Srebrnego Virtuti Militari

Awansowany do stopnia porucznika. Zmarł 6 listopada 1992 roku. Jego grób został ujęty w ewidencji grobów weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski prowadzonej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Legitymacja Medalu Wojska

Na nowotarskim cmentarzu spoczywają jeszcze: generał dyw. Kazimierz Ładoś, płk Włodzimierz Budarkiewicz, ppłk Jakub Pajerski, mjr Władysław Dziadosz i ppor. Władysław Sowa.
Warto nadmienić, że na cmentarzu żydowskim w Nowym Targu znajduje się grób dr Jana Brauna, kawalera Virtuti Militari, zmarłego tragicznie w Tatrach 21 sierpnia 1926 r.

Postać Władysława Dziadosza została przybliżona w październiku 2020 r. na stronie PodhalańskiegoTowarzystwa Przyjaciół Nauk (szczegóły tutaj..)

Lucyna Czubernat, sekretarz PTPN
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl