16.07.2022, 18:47 | czytano: 2449

Mistrzostwa w biegach pod górę w Zakopanem (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
Cztery trasy o łącznym przewyższeniu ponad 900 metrów, z czego najtrudniejszy podbieg na Wielką Krokiew. Na starcie znalazło się 101 śmiałków, ale nie wszyscy ukończyli cztery biegi.
Otwarte Mistrzostwa Zakopanego w Biegu pod Górę rozpoczęły się o godz. 8 rano od zdobycia Gubałówki. Następnie biegacze przenieśli się na Polanę Szymoszkową.
- Jest 1300 m długości i ponad 260 metrów w pionie. Jest to ciężki bieg, zwłaszcza końcówka to bardzo eksponowana ścianka i tam trochę zmęczenie już daje znać, a trzeba włożyć jeszcze najwięcej sił - mówi Jan Walkosz-Jambor, prezes spółki Dorado zarządzającej stacją narciarską Polany Szymoszkowa w Zakopanem.

Kolejne wzniesienie do pokonania, to Harenda. Na koniec zaplanowano najtrudniejszy podbieg na skocznię narciarską Wielką Krokiew.

- 260 metrów i w pionie 140 m. To jest dużo. Wszystko okaże się za chwilę na górze jeśli tam dotrę oczywiście - śmiał się Sylwester Lepiarz przed startem na Wielkiej Krokwi. - Na pierwszych dwóch biegach zrobiłem sobie przewagę. Czwarty, ostatni bieg mam ponad 2 min. przewagi, czyli jakbym już był w połowie trasy. To będzie najtrudniejszy bieg. Nie ja sobie dobieram krok do trasy, tylko trasa wymusza. To ja muszę się do niej dostosować - zaznacza Sylwester Lepiarz.

Mimo obaw Sylwester z Wronowa dotarł na szczyt Wielkiej Krokwi, a wcześniejsza przewaga zapewniła mu zwycięstwo. Cztery szczyty zdobył w czasie 29 min. 1 s. Najszybszą wśród kobiet była Iwona Januszyk z Kościeliska. Pokonanie czterech podbiegów zajęło jej 34 min. i 33 s.
- To już dziewiąte Otwarte Mistrzostwa Zakopanego w Biegu pod Górę. Trzeba zaliczyć cztery biegi, żeby zostać sklasyfikowanym - zaznacza Leszek Behounek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zakopanem. - Dzisiaj padły dwa rekordy. 19 min i 20 s. na Gubałówkę oraz 19 min. i 17 s. na Szymoszkową. Rekord na Wielką Krokiew wynosił 3 min. i 42 s. To się wydaje niewyobrażalny czas - dodaje.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
ciekawy17.07.2022, 09:00
Tak liczę i rekordy z trzech biegów dają nam ponad 42 minuty. A zwycięzca po4 biegach miał łączny czas 29min 1s ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl