Poznajcie Franciszka Frączystego. Urodził się 14 lipca 1899 roku w Dzianiszu. Był rolnikiem.
Dowódca grupy dywersji pozafrontowej ZWZ w Chochołowie. Został aresztowany za przeprowadzanie przez granicę uchodźców na Węgry. Aresztowano go wraz z braćmi Andrzejem i Gustawem 6 listopada 1941 roku. Więziony w Palace, Tarnowie i Krakowie. Trafia następnie do KL Auschwitz transportem z 23 marca 1942 roku.„23 marca 1942 roku numerami od 27050 do 27101 oznaczono 52 więźniów skierowanych do obozu przez Sipo u. SD z Krakowa.Nie zachorowała się stosowna dokumentacja, na podstawie której można byłoby ustalić bliższe szczegóły dotyczące przybycia tej grupy do obozu. Nie znane są również fakty dotyczące przebiegu kwarantanny, rozmieszczenia więźniów w blokach mieszkalnych czy skierowania ich do komand roboczych. Wiadomo natomiast, że poza 45 Polakami, w transporcie było 5 Żydów, 1 Rosjanin i 1 osoba, której narodowości nie można ustalić.
48 osób z tej grupy poniosło śmierć w KL Auschwitz. Zdołano poznać bliższe okoliczności zgonów tylko niektórych spośród nich.”
KSIĘGA PAMIĘCI
Od tamtego czasu Franciszek Frączysty stał się numerem 27053. Początkowo pracował niewolniczo przy budowie zakładów chemicznych w Monowicach, a następnie w komandzie Landwirtschaft. W maju 1942 roku trafił do karnej kompanii w Brzezince, gdzie kopał rów odprowadzający wodę gruntową z Birkenau do Wisły.
Cześć i chwała Bohaterom!
S. Śmietana