28.07.2022, 09:24 | czytano: 2090

Msza na szczycie Lubonia Wielkiego

Fot. Piotr Kuczaj
W niedzielę 31 lipca na Luboniu Wielkim o godz. 12:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, której organizatorami są: Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Rabce-Zarytem, Gorczański Oddział Związku Podhalan w Rabce-Zdroju i Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój.
Jest to msza, która odprawiana jest zawsze w ostatnią niedzielę lipca jako podziękowanie za uratowanie schroniska z pożogi wojennej. W tym roku również w 91 - rocznicę uroczystego otwarcia schroniska na Luboniu.
Kazanie wygłosi ks. kanonik Jan Zając, emerytowany kapelan leśny ze Śnieżnicy. To kapłan, który tworzył historię. Rodem ze Rdzawki, powołany z seminarium do wojska, służył w jednej kompanii z ks. Jerzym Popiełuszką.

Msze dziękczynne na Luboniu Wielkim to już wieloletnia tradycja. Biorą w nich udział: turyści, przyjaciele schroniska a także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Podczas II Wojny Światowej niemal wszystkie górskie schroniska zostały przez Niemców spalone. Obiekt na Luboniu Wielkim ocalał dzięki odwadze ówczesnej kierowniczki, Karoliny Kaleciakowej. Kobieta wyszła na powitanie okupantów z niemowlęciem na ręku i butelką wódki. Zbici z tropu Niemcy odstąpili od spalenia schroniska, choć później próbowali je zniszczyć pociskiem artyleryjskim wystrzelonym od strony Zarytego.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl