29.07.2022, 15:44 | czytano: 898

Polsko-ukraińska wędrówka śladami Kułacha Wawrzyńcoka (zdjęcia)

zdj. Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu
Dzięki grantowi Polskiej Fundacji Rozwoju w ramach inicjatywy „Wakacyjna AktywAKCJA”, w Białym Dunajcu zorganizowano spotkanie dzieci ukraińskich z ich rówieśnikami z Podhala. Motywem przewodnim wycieczki autokarowej i pieszej wędrówki była twórczość słynnego gliczarowskiego artysty ludowego, żyjącego w XIX w. Wojciecha Kułacha zwanego Wawrzyńcokiem.
Przy rzeźbach na fragmencie szlaku Wawrzyńcoka o życiu i twórczości „Leonarda z Gliczarowa” opowiadała autorka poświęconej mu monografii, Barbara Gałdyś.

Dzieci zobaczyły m. in. świętego Stanisława (w zbiorach prywatnych w Białym Dunajcu), kapliczki przydrożne w Białym Dunajcu, Bukowinie Tatrzańskiej i Gliczarowie Górnym, a przy świętym Janie Nepomucenie w Gliczarowie Dolnym - odbył się rysunkowy plener. Powstały przepiękne dziecięce prace, zainspirowane dziełami Kułacha i tatrzańską przyrodą.

Integrację polsko-ukraińską przypieczętowało wspólne ognisko, pieczenie kiełbasy i wielojęzyczne śpiewy. Projekt realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu, dofinansowany z programu grantowego Wakacyjna AktywAKCJA ze środków Fundacji PFR.

źródło: Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu, s/
Może Cię zainteresować
komentarze
zpodhalanskiej31.07.2022, 11:47
Ciekawe kto utrzymuje tych ukraincow? kto im sponsoruje takie wycieczki? ja sie NIE zgadzam zeby pieniadze z moich podatkow byly marnowane na ukraicow
gorol30.07.2022, 11:54
to zaczyna być chore :(
nie żałować grosza29.07.2022, 19:26
W rewanżu będzie wędrówka śladami Stepana.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl