10.08.2022, 16:12 | czytano: 3862

Sabałowe Bajania rozpoczęte. "To atrakcja w sensie turystycznym" (zdjęcia)

Fot. Monika Para-Miśkowiec
Dziś w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęły się 56. Sabałowe Bajania. Paradny przejazd, prowadzony przez pytacy, przejechał przez centrum miejscowości.
Na Bajania przyjeżdżają uczestnicy z całej Polski, artyści, instrumentaliści, śpiewacy ludowi. W otwarciu Bajań uczestniczyli przedstawiciele władz gminy Bukowina Tatrzańska z wójtem Andrzejem Pietrzykiem i wicewójt Marią Kuruc na czele, byli też: minister ds. turystyki Andrzej Gut-Mostowy, wicestarosta tatrzański Władysław Filar, wicewójt sąsiedniej gminy Poronin Maciej Dziubas. Podczas oficjalnego otwarcia nie zabrakło – jak co roku - delegacji samorządowców z Kórnika - zaprzyjaźnionej gminy Bukowiny Tatrzańskiej.
- Osoby, które przyjeżdżają na Bajania, to wielcy miłośnicy kultury regionalnej, która znaczy o naszej przeszłości i historii. Jest to święto kultury regionalnej całej Polski. To bardzo ważne, żebyśmy mogli dostrzegać swoją tożsamość i przekazywać ją dzieciom, żeby kultura regionalna nie zaginęła – mówił Andrzej Gut-Mostowy. Mówił też, że kultura regionalna na Podhalu, kultywowanie tradycji jest autentyczny, co ma znaczenie również dla gospodarki. Turyści chętnie przyjeżdżają pod Tatry. - Bo takiej muzyki, kuchni, serdeczności nie ma w wielu innych regionach. To atrakcja w sensie turystycznym – zaznaczył Andrzej Gut-Mostowy.

Po uroczystym otwarciu wystąpił dziecięcy zespół regionalny z Bukowiny Tatrzańskiej „Orlynta”. O godz. 17 odbędzie się promocja książki Krzysztofa Gocała „Muzyka Góralska”.

O godz. 20 spektakl teatralny „Portki” w wykonaniu amatorskiego teatru z Bukowiny Tatrzańskiej.

Sabałowe Bajania potrwają do niedzieli. Program znajdziecie w zakładce „Co, gdzie, kiedy”.

mp/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl