11.08.2022, 22:36 | czytano: 1780

Święto pasterskie w Jaworkach (zdjęcia)

zdj. Hieronim Makita/CKSiP w Szczawnicy
Sztandarową imprezą corocznie organizowanego w Szczawnicy Lata Pienińskiego jest Redyk w Jaworkach. Tegoroczny, odbył się na scenie plenerowej w Jaworkach.
Goście mieli możliwość obejrzenia tradycyjnego przepędu owiec po okolicznych halach, widowiskowego przeprowadzenia przez zaprzyjaźnionych baców, juhasów i ich wyszkolone psy pasterskie oraz pokazu obyczajów pasterskich – strzyżenia owcy oraz wyrobu oscypka.
Podczas Redyku na plenerowej estradzie odbywały się prezentacje zespołów regionalnych Towariszky i Kapela Jaworcanie. O dobre humory i zabawę zadbał Kabaret Truteń ze Skawy. Redyk zakończyła tradycyjnie wspólna zabawa z zespołem Pieczarki.

W międzyczasie można było skosztować tradycyjnych potraw góralskich Pienińskiego Związku Podhalan a także barana z rożna po pienińsku rodziny Zachwiejów Bulisiów. Ponadto miała miejsce również loteria fantowa na rzecz budowy domu mieszkalnego w Szlachtowej dla Podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnością Intelektualną oddział Szczawnica. Na redyku obecni byli również artyści lokalnie działającego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W plenerowej galerii zlokalizowanej w namiocie przy scenie można było zakupić rękodzieła artystów. Regionalne stroje pienińskie oraz trombity prezentował Zbyszek Przychodzki.

Organizatorem Redyku w Jaworkach było Miasto i Gmina Szczawnica oraz Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy.

źródło: organizatorzy, zdj. Hieronim Makita
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl