16.08.2022, 19:02 | czytano: 3347

Pokaz góralskich gorsetów (zdjęcia i video)

Fot. Marcin Szkodziński
Janina Skupień, która od lat zajmuje się tradycyjnym haftem góralskim podzieliła się swoją wiedzą i umiejętnościami. Laureatka Marki Tatrzańskiej z 2020 roku wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu postanowiła zorganizować warsztaty. Zainteresowanie przerosło wszelkie oczekiwania.
- Przez 3 godziny zgłosiło się 80 dziewcząt, ale też i mężatek. Zastanawiałam się jak wszyscy się pomieszczą - mówi Janina Skupień nazywana przez wszystkie uczestniczki warsztatów „ciotką”. - Powiedziałam jak odbić i jak odrysować wzory. Te, które nie dawały sobie rady mogły do mnie przyjechać do Gliczarowa - dodała „ciotka”.
Warsztaty odbyły się podczas XIII Europejskich Targów Produktów Regionalnych. Towarzyszył im pokaz haftowanych gorsetów. Panie biorące udział w warsztatach pokazały się w swoich pracach. Pokazowi towarzyszył muzyczny recital Dominiki Białoń.

- Gorset haftowałam specjalnie dla swojej córki. Może temu tak szybko poszło, bo serce wtedy szybciej bije. Na tym nie poprzestałam, bo już zaczęłam haftować drugi gorset. Bardzo dziękuję ciotce, że pokazała mi jak to robić, że mnie ukierunkowała - mówi Beata Staszel-Polankowa, uczestniczka warsztatów.ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
jak to jest17.08.2022, 09:36
i co na to konserwatyści
ze stroje mają być takie z XVII wieku
przykład niejakiego Jana Hamerskiego
B16.08.2022, 22:10
Piękne gorsety! Góralki i Góraleczki jeszcze ładniejsze
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl