14.09.2022, 17:32 | czytano: 1575

Sportowcy z Poronina nagrodzeni przez ministra i marszałka (zdjęcia)

Fot. Mateusz Łacek/UG Poronin
Olimpijczycy z gminy Poronin zostali nagrodzeni za osiągnięcia sportowe i promowanie swoich małych ojczyzn poprzez sport. Największymi sukcesami pochwalić się może Kamil Stoch z Zębu, który nie tylko odebrał tytuł honorowego obywatela gminy Poronin, ale także odznaczenia od ministra Andrzeja Guta-Mostowego oraz marszałka Witolda Kozłowskiego.
- Bardzo dziękuję za tak znaczące wyróżnienie. Słowa, które tu padły, to dla mnie inspiracja dla dalszej pracy. Wyznaczam sobie kolejne cele do zdobycia. Dziękuję też za wyróżnienie dla olimpijczyków. Ważne, żeby my olimpijczycy nie czuli się zapomniani i odstawieni na dalekie karty historii - mówił Kamil Stoch, skoczek narciarski z Zębu.
Olimpijczycy, którzy przybyli na uroczystą sesję Rady gminy Poronin do Hotelu Tatry na Polanie Zgorzelisko otrzymali odznaczenia „Za zasługi dla sportu” od ministra Andrzeja Gut-Mostowego.

- To wielka duma, że nasza Podhalańska, poroniańska ziemia wydała tak wspaniałych ludzi, którzy swoimi osiągnięciami i postawą stanowią dla nas i kolejnych pokoleń wielki wzorzec. Olimpijczycy, to herosi naszych czasów. W dawnych czasach przypisywano im wspaniałe cechy jako niedościgniony wzór - mówił Andrzej Gut-Mostowy z Ministerstwa Sportu i Turystyki. - Te odznaczenia, to tylko symbol, który pokazuje jak ważni jesteście dla Państwa Polskiego i naszej dumy narodowej - dodał.

Specjalne odznaczenia przyznał także marszałek Województwa Małopolskiego. Olimpijczycy otrzymali odznakę honorową Województwa Małopolskiego „Złoty Krzyż”. Kamil Stoch ze względu na wcześniejsze odznaczenie otrzymał platynowy medal „Polonia Minor”, który jest najwyższym odznaczeniem.

- Sport daje nieprawdopodobną siłę w promowaniu małych i dużych ojczyzn. Państwo byliście i jesteście tymi ambasadorami, za co chcę podziękować - mówił Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego. - Jako urząd od wielu lat wspieramy Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem, ale też inne duże wydarzenia. Wspieramy i modernizujemy Szkołę Mistrzostwa Sportowego - dodał.

Po raz pierwszy wręczona została nagroda Carlina Acaulis, ustanowiona przez wójta gminy Poronin Anitę Żegleń. Carlina acaulis, czyli dziewięćsił bezłodygowy, zwany dziewięciornikiem, a czasami Osetkiem Najświętszej Marii Panny to roślina szczególna, która bywa uważana za roślinny symbol Tatr, a stylizowane przedstawienie dziewięćsiła jest klasycznym motywem sztuki podhalańskiej.

  - Według wierzeń ludowych dziewięćsił bezłodygowy kryje w sobie dziewięć mocy, które przekazują człowiekowi dziewięć sił, a te siły są dziewięć razy bardziej wartościowe niż moce pochodzące od innych roślin. Rośnie nawet na ubogich glebach, piaszczystych i gliniastych, na nieużytkach. Jest zatem znakiem uporu i niezłomnej wiary, że można zakiełkować, wyrosnąć i zakwitnąć w najbardziej niesprzyjających warunkach. Począwszy od 2022 roku będziemy przyznawać w naszej gminie Nagrodę Carlina Acaulis - za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, sportu, pracy społecznej, przedsiębiorczości, nauki i edukacji osobom fizycznym, prawnym, organizacjom oraz innym podmiotom w celu docenienia ich zasług na rzecz Gminy Poronin. W tym roku, roku olimpijskim mamy zaszczyt przyznać tę nagrodę olimpijczykom z Gminy Poronin – poinformowała wójt Anita Żegleń.
Nagroda Carlina Acaulis to wyraz uznania, dumy oraz szacunku za wybitne osiągnięcia na rzecz Małej i Wielkiej Ojczyzny, w szczególności za konsekwencję, pomnażanie talentu, niezłomny charakter i pracowitość, których uwieńczeniem był udział w igrzyskach olimpijskich. 

Dziewięć sił w Nagrodzie Carlina Acaulis reprezentowanych jest przez dziewięć wartości, charakteryzujących osoby, które wzniosły się ponad przeciętność, realizując swoje pasje i talenty - pracowitość, uczciwość, mądrość, odwagę, honor, ofiarność, bezinteresowność, indywidualizm, wrażliwość. 

Nagrodę otrzymali olimpijczycy związani z Gminą Poronin: Józefa Chromik – biegaczka narciarska, olimpijka z Sapporo (1972); Stefan Habas - kombinator norweski, olimpijczyk z Albertville (1992); Stanisław Łukaszczyk – biathlonista, olimpijczyk z Grenoble (1968); Józef Łuszczek – biegacz narciarski, olimpijczyk z Lake Placid (1980) i Sarajewa (1984); Jagna Marczułajtis-Walczak – snowboardzistka, trzykrotna olimpijka z: Nagano (1998), Salt Lake City (2002), Turynu (2006); Maria Strączek – biegaczka narciarska, olimpijka z Innsbrucku (1976); Wojciech Skupień – skoczek narciarski, olimpijczyk z Lillehammer (1994), Nagano (1998), Salt Lake City (2002); Władysława Tragarz – biegaczka narciarska, olimpijka z Sapporo (1972) i Innsbrucku (1976); Stanisław Ustupski – specjalista kombinacji norweskiej, skoczek narciarski, dwukrotny olimpijczyk z Albertville (1992) i Lillehammer (1994); śp. Stanisław Bobak - skoczek narciarski, olimpijczyk z Innsbrucku (1976) i Lake Placid (1980).

ms/ UG Poronin
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl