26.09.2022, 16:59 | czytano: 684

Zastrzyk kreatywnej energii

Warsztaty twórcze, spektakle i koncerty - do Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej zawitał "Festiwal kreatywności". W dużych miastach propozycji kulturalnych dla rodzin z dziećmi jest dużo, podczas gdy brakuje ich na wsiach.
- Główne założenie festiwalu jest takie, że chcemy pokazać rodzicom jak twórczo spędzać czas z dziećmi. Przekonać, żeby nie bali się twórczego myślenia i zabaw ze swoimi pociechami - opowiada Marta Hankus z Teatru Figur w Krakowie, który zorganizował wydarzenie. - Dzieci z kolei otwierają się na sztukę, mogą się lepiej rozwijać, dostają narzędzia do interpretowania sztuki. Może kiedyś zostaną widzami spektakli teatralnych - dodaje.
Teatr Figur działa nie tylko w Krakowie, ale ze swoimi spektaklami i warsztatami jeździ po całej Małopolsce. - Pomysł zrodził się w czasie pandemii, kiedy wszyscy byli zamknięci w domach i zmęczeni brakiem pomysłów. Chodziło o znalezienie propozycji na twórcze i kreatywne spędzanie czasu z dziećmi. I o to, żeby dać rodzicom zastrzyk pozytywnej energii - mówi Marta Hankus. Dodaje, że w dużych miastach propozycji kulturalnych dla rodzin z dziećmi jest dużo, podczas gdy brakuje ich na wsiach. Dlatego teatr wyruszył z festiwalem do małych miejscowości. - W Krakowie obserwujemy, że rodzice bardzo chętnie przychodzą z dziećmi na spektakle dla najnajów czy na warsztaty - zauważa artystka.

Podczas Festiwalu Kreatywności w Bukowinie Tatrzańskiej najmłodsi mogli wziąć udział w twórczych warsztatach, w spektaklach teatralnych i koncertach. Ci, którzy przyszli na festiwalowe zajęcia i koncerty, z pewnością nie żałowali. Była to doskonała propozycja na rodzinne spędzenie czasu.

Być może następne edycje festiwalu przyciągną większą liczbę uczestników, a miejscowi przekonają się do teatru dla dzieci i kreatywnego spędzania wolnego czasu. Bo, jak zapowiada Marta Hankus, chciałaby ponownie wraz z Teatrem Figur przyjechać do Bukowiańskiego Centrum Kultury, z którym współpracuje już od jakiegoś czasu.

Dziś ostatni dzień festiwalu. Na poranny spektakl teatralny poszli uczniowie ze szkoły w Bukowinie. Przed południem zaplanowane były też warsztaty teatralne i lalkowe dla maluszków.

mp/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl