30.09.2022, 16:05 | czytano: 4632

List. "Tak wyglądają bulwary po przejściu owiec" (zdjęcia)

Fot. Czytelnik
NOWY TARG. "Wały po przejściu bacy z owcami są całe uwalone odchodami tychże owiec. I nie chodzi mi o pas zieleni pomiędzy Dunajcem a chodnikiem, a o sam chodnik właśnie. Przejście wałami bez dobrudzenia obuwia stanowi nie lada wyzwanie" - pisze nasza Czytelniczka.
"Długo nosiłam się z zamiarem napisania do Państwa, bo nie bardzo się orientuję kto jest odpowiedzialny za udostępnienie bulwarów w Nowym Targu pomiędzy mostem na ul. Waksmundzkiej a lodowiskiem bacom z owcami. Kiedyś doszły mnie słuchy, że przeprowadzanie tamtędy owiec to zabieg celowy mający na celu „koszenie” trawy, bo jest to tańsze i bardziej ekologiczne.
Przechodząc do sedna sprawy. Wały po przejściu bacy z owcami są całe uwalone odchodami tychże owiec. I nie chodzi mi o pas zieleni pomiędzy Dunajcem a chodnikiem, a o sam chodnik właśnie. Przejście wałami bez dobrudzenia obuwia stanowi nie lada wyzwanie. A i tak bazując na doświadczeniu własnym mogę stwierdzić, że praktycznie niemożliwe. Nie mówiąc, że jak się idzie z psem to po każdej takiej przechadzce pasuje umyć psu łapy, gdyż jeśli jest to pies domowy to może roznieść ów nieczystości po domu.

Ja rozumiem, że mieszkamy na Podhalu, że owce i ich wypas to nasze dziedzictwo kulturowe. Rozumiem redyk, który odbywa się dwa razy do roku, a nie co kilkudniowe przejście po walach zostawiając odchody i utrudniając życie innym. Zresztą, nie tylko na tym odcinku jest z tym problem. Od strony policji w stronę Waksmundu na ścieżce rowerowej sytuacja jest identyczna. I podziwiam ludzi, którzy są w stanie przejechać tamtędy na rolkach np. bo ja bym miała duże obawy.

W załączeniu przesyłam zdjęcia z dzisiejszego spaceru wałami".Czytelniczka
Może Cię zainteresować
komentarze
Pik03.10.2022, 07:08
Ja tam lubię widok odchodów i ten kwaśny smrodek. Jam z tutela
smutna prawda02.10.2022, 11:35
A mnie przeszkadzają psie kupy na chodnikach i trawnikach. Gdzie mam to zgłosić?
Wstyd!01.10.2022, 14:41
Syf bród i malaria. Jak komuś nie przeszkadzają chodnik całe w gów**ch to naprawdę współczuję. Potem się dziwić, że całe Podhale to jeden wielki ściek, smród i syf w powietrzu. Owce równie dobrze mogą iść pasem zieleni szerszym kilkukrotnie od chodnika. Nikomu nie będą przeszkadzały a chodnik będzie czysty.

Chcemy w NT turystów, budowane są świetne trasy rowerowe. Znakomita ich reklama gdy ktoś kto chce przejach na rowerze bądź rolkach całe spodnie i nogi będzie miał w kupie która chlapie dookoła przy przyklejeniu się do opony.
Mieszkaniec01.10.2022, 10:01
Niektórym to by się przydało wrócić do szkoły podstawowej i przyswoić czytanie ze zrozumieniem. Z tego co czytam w liście nie ma informacji, że autorce owce przeszkadzają a fakt, że jak już idą to baca, który je wyprowadza nie pilnuje aby owce szły pasem zieleni a idą całą szerokością wałów i za przeproszeniem sr..ą po chodniku. Niech sobie chodzą owce, ale po trawie i tam niech załatwiają swoje potrzeby. A skoro baca nie potrafi ich zagonić na trawnik to może czas, żeby ktoś kto udostępnia mu wspólną przestrzeń zwrócił mu uwagę.
Ciotka dobra rada01.10.2022, 07:19
A czy pani sprzata na pewno kazda kupke do woreczka po swoim piesku rasy domowej? A wie pani, ze niezaleznie od tego czy zabrudzenie na lapkach widac golym okiem czy nie,trzeba pieskowi po spacerze lapki umyc zanim wskoczy na lozko? A czy slyszala pani o bucikach dla pieskow? To bardzo powazny problem, poniewaz owce jedza trawe i jakies zdzblo w kupce mogloby wbic sie w lapke pieska rasy domowej.. Prosze nie narazac ulubienca na takie niebezpieczenstwa i na spacery zakladac mu trzewiczki z gruba podeszwa, ktore moze zdjac przed wejsciem do domu..
:)01.10.2022, 06:42
Barany czy owce, co za różnica kto tamtędy chodzi.
PL30.09.2022, 22:12
A ja jestem rodowity Nowotarżanin i mnie żadne zwierzaki nie przeszkadzają. Dzielimy świat ze zwierzętami od zawsze, jemy z nich mięso, pijemy mleko co mnie tam obchodzą owieczki przeszły poszły jutro spadnie deszcz wszystko umyje, tak było jest i będzie.
Gdzie mają podziać się te pszczoły, owce i ptaszki.
Piesek Leszek30.09.2022, 21:05
Niewiarygodne, że komuś może zupełnie nie przeszkadzać chodnik pełen baranich odchodów. Domyślam się, że smog, zapach moczu w bramach, zapach palonych śmieci, dzikie wysypiska, ściek zamiast Dunajca do którego się wypuszcza chemikalia etc. również dla tych ludzi nie stanowi problemu. No cóż niektórzy świetnie odnaleźliby się w slumsach Kalkuty?
szuser30.09.2022, 19:26
Dlatego ludzie wyjeżdżają na stałe z Nowego Targu, bo nie da się nauczyć kultury "tubylców". No i dobrze. Jak tak "miejscowe" chcą to niech se żyją. Ale już światła wyłączyli pod Bazyliką a to dopiero początek. Ciemnota ante portas.
z tu tela30.09.2022, 19:20
Nie wiem dlaczego jeszcze nie było żadnej interpelacji na sesji rady miasta od p. Liszki lub p. Pawlikowskiej oni lubują się paprać w takich bzdurach. A tak z innej beczki komary i muszki nad Dunajcami to nikomu nie przeszkadzają może i tym trzeba by się zająć. Precz z G... i komarami
Anka30.09.2022, 18:32
Mniej więcej tak samo wyglądają co rano nowotarskie ulice i okolice blokowisk po przejściu paniuś z pieskami.
Jarek Śmietana30.09.2022, 17:40
Mnie bardziej od odchodów martwi stan tych bulwarów, bo nikt o nie dba. Ścieżka między mostem na Waksmundzkiej a Alejami to jest tak zrośnięta że trudno się zorientować że tam jest. Dlaczego nikt o to nie dba?
Dunajcanka30.09.2022, 17:34
Wszystko wszystkim przeszkadza to ptaszki za głośno śpiewają owce i krowy s..jom ale ekologiczne smakołyki by się zjadło i jajka prosto od szczęśliwej kury ludzie co się z Wami dzieje niektórzy zapomnieli skąd wyszli a żeby nie to g..no to by nawet chleba nie było.
mądry30.09.2022, 17:34
znów płacz i narzekanie
Trutututu30.09.2022, 17:15
A śpiewający górale. Pan bacowy,jego pomocnicy juchasi i pozostali uczestnicy pochodu zwyczajowo nazywanym redykiem zakłócają ciszę. Owco m i ich opiekunom mówimy stanowcze nie. Dość krzyków i zanieczyszczania terenów zielonych,ścieżek rowerowych,dróg publicznych, chodników i wszelkich miejsc,które służyć majom ludziom. My przyjezdni chcemy normalnie rzyć, czy żyć ?.
Blokowy30.09.2022, 17:14
O Pani!!!
Jeszcze będziesz błagać żeby owce sra..y bo będzie w mieście nowa atrakcją w postaci kolejnego śmietniska i rozbudowy tego które już tak jest a zapach g...na owczego przy nim to poemat.
Owca bez gronkowca30.09.2022, 17:00
Szanownej Czytelniczce proponuję przeprowadzkę do dużej metropolii i pisanie listów piętnujących hałas samochodów, tramwajów, smród spalin i natężenie ruchu, które przeszkadza Pani w spokojnych spacerach z psem rasy domowej.
Besala30.09.2022, 16:57
Podobne zdjęcia i komentarze wysyłałem do P24 już w poprzednich latach. Jedynym efektem była dyskusja na tym forum. Władze miasta na takie sygnały od mieszkańców nie reagują! Podobnie wygląda ścieżka rowerowa od lodowiska do osiedla Na Skarpie. Mam wrażenie, że w UM siedzą osoby podejrzewające cyklistów o wszelkie zło, niech więc sobie jeżdżą po zas... asfalcie.
Szambo-Lot30.09.2022, 16:48
A jak ma wyglądać ? owce muszą sr..ć.
Chodzący bulwarami30.09.2022, 16:34
Popieram autora listu.Szkoda, że odpowiedzialni za czystość miasta są ślepi i chyba też nie mają węchu, bo dodatkowym bonusem po przejściu owiec jest smród.
taka prawda30.09.2022, 16:34
podobnie wyglądają bliskie pobocza chodników tak na wałach jak i pomiędzy blokami po przejściu ,,paniusi" ze swoimi pieskami,mało która posprząta, raczej rzuca łypiami na lewo i prawo czy ktoś nie widzi i tu mamy drugą stronę medalu
Baca30.09.2022, 16:24
Renata daj spokój...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl