03.10.2022, 10:30 | czytano: 1288

Szachy w stolicy Pienin

Amatorski Turniej Szachowy im. Zdzisława Soliwody i Edwarda Kordasa w Krościenku nad Dunajcem został zorganizowany już po raz trzeci. Trwał dwa dni. Rywalizowali w nim szachiści ze szkół podstawowych, szkół średnich oraz dorośli.
W turnieju udział wzięło w sumie blisko 80 zawodników z powiatu nowotarskiego. Wśród zawodników byli zarówno ci z Krościenka nad Dunajcem, Grywałdu, ze Szczawnicy, jak i z Nowego Targu, Jabłonki i Klikuszowej. Startowali też młodzi Ukraińcy.
Zmagania dla szkół podstawowych zostały podzielone na dwie grupy. Uczniowie klas od 1 do 6 startowali w igrzyskach dzieci, a z klas 7 i 8 w igrzyskach młodzieży szkolnej.

- Bardzo cieszy nas frekwencja i zainteresowanie wśród dzieci z klas młodszych. Rosną nam nowe talenty – podkreśla Józef Dyda, główny organizator szachowych zmagań, koordynator sportu z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu.

Warto pamiętać, że turnieje szachowe mają już kilkunastoletnią tradycję w stolicy Pienin, jednak dopiero od trzech lat jest to Memoriał im. Zdzisława Solidwody i Edwarda Kordasa, poprzednio przez 6 lat turniej był tylko im. Zdzisława Soliwody.

Wśród ciekawostek warto podkreślić, że w grupie Igrzyska Dzieci wygrał utalentowany, zaledwie 8-latek, Szymon Machaj z Jabłonki. Najmłodszym zawodnikiem z kolei okazał się Kamil Skupień z Krościenka nad Dunajcem. Warto też dodać, że w zawodach dla dorosłych startowała pewna siostra zakonna.
W ramach turnieju zawodnicy rywalizowali w systemie szwajcarskim 7 rund po 15 minut, osobno dziewczęta i chłopcy, oczywiście ze względu na otwarty charakter bez eliminacji wstępnych. Sędzią głównym był Jan Zapała, sędzia z bardzo długoletnim stażem.

Organizatorami szachowych zmagań byli: Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem oraz Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu. Organizatorzy dziękują sponsorom firmom: SIAMAK i ETNA – technika grzewcza oraz Kinga Pienińska - za pomoc finansową.

Źródło: CKiP w Krościenku, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl