04.10.2022, 15:00 | czytano: 1292

Odsłonięcie pomnika legionistów w Rabce-Zdroju

9 października w Rabce-Zdroju odbędą się uroczystości upamiętniające żołnierzy 3. Pułku Piechoty Legionów Polskich.
O godz. 12.30 w kościele św. Marii Magdaleny (ul. Orkana 8) rozpocznie się msza święta. Po zakończeniu nabożeństwa nastąpi przemarsz na parking przy pobliskim ogrodzie różańcowym, gdzie odbędzie się odsłonięcie pomnika legionistów. Został on wzniesiony w miejscu, w którym 26 września 1914 r. odbyła się przysięga żołnierzy dowodzonego przez kpt. Jana Kozickiego IV batalionu 3. Pułku Piechoty Legionów Polskich.Przysięgę odebrał ówczesny dowódca pułku ppłk Rudolf Homiński. Kilka dni później, po wyruszenie na front, na czele pułku stanął kpt. Józef Haller, późniejszy dowódca II Brygady Legionów, Armii Polskiej we Francji oraz Armii Ochotniczej w 1920 r.
3. Pułk Piechoty powstał na bazie rozformowanego 23 września 1914 r. w Mszanie Dolnej Legionu Wschodniego (utworzonego w sierpniu 1914 r. we Lwowie, ze względu na zbliżające się wojska rosyjskie – ewakuowanego na zachód), wspartego ochotnikami ze Śląska Cieszyńskiego i Podhala (m.in. z Rabki, Nowego Targu, Zakopanego i Czarnego Dunajca). Już w październiku 1914 r. żołnierze pułku wzięli udział w walkach o Rafajłową w Karpatach, a następnie wsławili się wybudowaniem w wyjątkowo krótkim czasie słynnej „Drogi Legionów”.

Pułk walczył w Karpatach, Besarabii oraz na Wołyniu i Bukowinie. Okrył się chwałą w bojach pod Mołotkowem, Kirlibabą, Kostiuchnówką i Kaniowem.

Źródło: IPN Kraków, oprac. r/

Niedzielne wydarzenie współorganizują Stowarzyszenie Gniazdo Integracji Lokalnej „Gil”, Parafia św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju oraz Oddział IPN w Krakowie.
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl