17.10.2022, 13:01 | czytano: 1049

Koncert Biełaso w 80. Rocznicę Śmierci Józefiny Machay-Mikowej (zdjęcia)

Fot. Łukasz Sowiński
80 lat temu pękło serce Józefiny Machay-Mikowej, bohaterki z Orawy. Teraz też się dzieli … dzieli się z nami wspomnieniem, przykładem, wzorem i miłością.
Podczas koncertu Biełaso, który miał miejsce w kościele św. Augustyna i Jana Chrzciciela w Krakowie na Salwatorze, w słowach i melodii usłyszeliśmy echo bicia biełasego serca Józefiny Mikowej. Zaczęło na nowo łączyć się w całość, by opowiedzieć nam o wartościach, które z nas powinny wypływać; o poświęceniu dla człowieka i społeczeństwa, o wielkim patriotyzmie i miłości Boga.
Towarzyszyło nam, zebranym w kościele, głębokie wzruszenie. Ten refleksyjny moment pamięci o wszystkich tych, którzy walczyli, którzy oddali życie, a i też o tych, którzy żyli pięknie obok nas na Orawie, w Polsce dodał nam siły!

Z kościoła na Salwatorze słychać było śpiew Karoliny Kowalczyk, w akompaniamencie pianina Karola Pyki, gitary akustycznej Darka Budkiewicza, skrzypiec Dawida Czernika oraz instrumentów perkusyjnych Grzegorza Imielskiego. Dźwięki uniosły się i poleciały nad grób Józefiny Machay-Mikowej oraz nad Babią Górę i Jej ukochaną Orawę, a my wsłuchani w teksty dr Emila Kowalczyka, Roberta Kowalczyka oraz Karoliny Kowalczyk napełnialiśmy się miłością, łapiąc łzy wzruszenia, a biełase niebo obdarzało nas nadzieją!

Koncert odbył się z okazji 80. rocznicy śmierci Józefiny Machay-Mikowej – wielkiej patriotki polskiej, aresztowanej przez gestapo właśnie na Salwatorze i zamordowanej zastrzykiem fenolu. Kobiety fundamentu polskości, miłości do Boga i bliźniego. Utwory tematycznie otaczały czcią te wspaniałą kobietę wzmacniane recytacją i prowadzeniem Jana Świdronia.

(Magdalena Kostrzewa-Smreczak)

Muzycy wystąpili w składzie:

Karolina Kowalczyk – śpiew
Dariusz Budkiewicz – gitara akustyczna
Karol Pyka – pianino
Dawid Czernik – skrzypce
Grzegorz Imielski – instrumenty perkusyjne
Muzyka: Darek Budkiewicz, Karolina Kowalczyk
Słowa: Robert Kowalczyk, Karolina Kowalczyk (wykorzystano także fragmenty wierszy Emila Kowalczyka)
Narrator: Jan Świdroń

Organizatorzy: Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt, Proboszcz Parafii pw. św. Łukasza w Lipnicy Wielkiej Jerzy Bargiel, Proboszcz Parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie Stanisław Sudoł, Grupa Robocza Orawa2024 „Orawa z Niepodległą”.

Uroczystość objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

oraz Patronatem Honorowym: Marka Jędraszewskiego – Księdza Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego, Łukasza Kmity – Wojewody Małopolskiego, Witolda Kozłowskiego – Marszałka Województwa Małopolskiego, Krzysztofa Fabera – Starosty Nowotarskiego, Juliana Kowalczyka – Prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan, Filipa Musiała – Dyrektora IPN w Krakowie.

Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, zdj. Łukasz Sowiński
Może Cię zainteresować
komentarze
Jo18.10.2022, 14:33
Dziadek Lipnica pamieta cały czas o swoich bohaterach. Znicze też pali.
pamiętamy18.10.2022, 11:40
Przepiękne wydarzenie
dziadek18.10.2022, 05:01
A czy ktoś o nich pamieta przez cały rok zapali choć znic,czy tylko ten jeden dzień pokazują ze pamieta się . Cyrki to umieją robic.
z uznaniem17.10.2022, 14:34
Karolinka... najskromniejsza artystka jaką znam
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl