23.10.2022, 13:45 | czytano: 2123

Przed nami astronomiczne zjawisko roku w Polsce. Zaćmienie Słońca już we wtorek

We wtorek 25 października pomiędzy 11:14 a 13:33 Księżyc częściowo przysłoni tarcze naszej gwiazdy. - To będzie najgłębsze częściowe zaćmienie Słońca w naszym kraju od 7 lat i najciekawsze zjawisko astronomiczne roku - zapowiada Karol Wójcicki. Popularyzator astronomii proponuje obejrzenie tego zjawiska "na żywo" na stronie "Z głową w gwiazdach".
Twórca strony i bloga jest dziennikarzem naukowym, podróżnikiem i fotografem. Zawodowo zajmuje się przybliżaniem zagadnień z dziedziny astronomii.
"Zaćmienie Słońca powstaje wtedy, gdy Ziemia, Księżyc i Słońca ustawiają się w linii prostej. Wtedy Księżyc przez kilka godzin rzuca cień na naszą planetę i każdy kto znajdzie się w jego zasięgu, może zobaczyć na niebie zaćmienie Słońca.
Najbliższe zaćmienie na Ziemi będzie zaćmieniem częściowym - to najpopularniejszy rodzaj tego zjawiska, stanowi 35,2% wszystkich zaćmień. Występuje wtedy, gdy na skutek nachylenia orbity Księżyca, jego główny stożek cienia nieznacznie mija naszą planetę, a my znajdujemy się w zasięgu wyłącznie tzw. półcienia. W tym wariancie NIGDZIE na Ziemi nie występuje zaćmienie całkowite, ale mieszkańcy większych szerokości geograficznych mogą obserwować zaćmienie częściowe" - wyjaśnia.

Zjawisko będą mogli obejrzeć obejrzeć mieszkańcy prawie całej Europy (poza Portugalią), Bliskiego Wschodu i zachodniej Azji. Największą fazą zaćmienia (0.85) będą cieszyć się obserwatorzy na Syberii. W Polsce najlepsze warunki do obserwacji wystąpią w północno-wschodniej części kraju, a najsłabsze południowo-zachodniej.

- Maksymalna faza zaćmienia wystąpi o 12:23 - praktycznie w samo południe lokalne, gdy Słońce będzie najwyżej nad horyzontem (25°). Trudno więc wyobrazić sobie lepsze warunki do obserwacji tego dnia. Już dziś zapraszam Was na wspólne obserwacje tego zjawiska podczas specjalnej transmisji "Z głową w gwiazdach LIVE". Będzie to pierwsza transmisja prowadzona z nowego obserwatorium "Z głową w gwiazdach" - zachęca Karol Wójcicki i przypomina, że obserwacje Słońca mogą być niebezpieczne dla wzroku, dlatego nie powinno się tego robić bez odpowiednich filtrów optycznych lub zaćmieniowych okularów.

"Nigdy, ale to nigdy nie kieruj instrumentów optycznych bez specjalistycznych filtrów w stronę naszej gwiazdy! Może to skutkować w najlepszym przypadku zniszczeniem sprzętu, a w najgorszym nieodwracalną utratą wzroku. Zaćmienie oglądaj wyłącznie przez zaćmieniowe okulary lub specjalistyczne filtry słoneczne dla instrumentów optycznych. Jeśli nie wiesz jak bezpiecznie oglądać zaćmienie Słońca - nie rób tego! Dla bezpieczeństwa wybierz transmisję LIVE zamiast obserwacji własnym teleskopem" - przestrzega.
Zainteresowanych odsyłamy na stronę poświęcona astronomii lub na portal społecznościowy Z głową w gwiazdach.

s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl