24.10.2022, 19:47 | czytano: 573

124. rocznica urodzin Romualda Kuliga, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz

Romuald Kulig
Poznajcie Romualda Kuliga. Urodził się 10 października 1898 roku w Zakopanem. Był działaczem sportowym i zastępcą kierownika Sekcji Narciarskiej " Wisły ". Kurier tatrzański, uczestnik akcji przerzutowych na teren Węgier, ochotników do formującej się na Zachodzie Armii Polskiej.
Aresztowany przez gestapo za udział w ruchu oporu trafia do katowni Podhala "Palace." Następnie zostaje przewieziony i osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy.
Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.

Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony w celu eksterminacji narodu polskiego. Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie, dnia 14 czerwca 1940 roku. Sprowadzano ich z różnych więzień, w tym również ze słynnej katowni Podhala – Palace, która mieściła się w Zakopanem. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy.

14 czerwca 1940 roku Romuald Kulig zostaje przywieziony do KL Auschwitz w I transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 103. Wywieziony w lipcu 1941 roku do zakładu eutanazyjnego w Sonnenstein został zabity tlenkiem węgla.

Zginął w komorze gazowej 29 lipca 1941 roku.

opr. S. Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl