28.10.2022, 11:41 | czytano: 990

Rowerem do Lizbony

zdj. nadesłane
W ostatnim czasie w katolickich pismach można przeczytać o ciekawym pomyśle, jaki zrodził się w głowach młodych mieszkańców powiatu nowotarskiego. Jak sami mówią - pomysł jest nietuzinkowy i zwariowany, ale mimo to poważnie do niego się przygotowują.
Chodzi o pokonanie 4 000 km na rowerze, by w ten sposób dotrzeć do Lizbony, gdzie z początkiem sierpnia przyszłego roku zaplanowano spotkanie młodych z papieżem w ramach kolejnych Światowych Dni Młodzieży.
- Na spotkanie to planuje udać się kilka milionów młodych ludzi z całego świata. Z województwa małopolskiego będzie to zapewne ponad 1 000 osób. Pomysł udania się tam na rowerze z pewnością jest unikatowy jeśli nie szalony - stwierdza Marcin Kidoń - uczeń klasy maturalnej Technikum Ekonomicznego na Kowańcu w Nowym Targu. - Braliśmy różne opcje transportu pod uwagę, wygrała jednak miłość do rowerów. Chcemy dokonać czegoś, co może nie jest niemożliwe, ale dla amatorów z pewnością bardzo trudne i związane z wieloma przeciwnościami. Na jedne mamy wpływ, z innymi będziemy mierzyć się w czasie niemal miesięcznej wyprawy, którą rozpoczniemy na początku lipca 2023 roku – dodaje Marcin.

Organizacją i logistyką zajmuje się uczeń IV klasy Technikum Informatycznego w Jabłonce Bartłomiej Michulec. - Za organizację wyprawy zabraliśmy się od razu. W pierwszym rzędzie przygotowaliśmy trasę wyprawy, którą skonsultowaliśmy z doświadczonym rowerzystą o. Tomaszem Maniurą, oblatem. Pokonał on na rowerze już 57 krajów. Jego rady wzięliśmy pod uwagę, ustalając ostateczny kształt trasy. Zaplanowaliśmy także miejsca noclegowe, dlatego już teraz zwracamy się z prośbą o pomoc w organizacji tychże miejsc. Szczegóły trasy i aktualne informacje na temat organizacji wyprawy znaleźć możemy na stronie internetowej www.rowerowesdm.pl – podkreśla Bartek – twórca strony.

Przed młodymi duże wyzwania organizacyjne. Muszą przewidzieć wszelkie niespodziewane wydarzenia. Pod uwagę wziąć muszą pogodę, temperaturę, obciążenia fizyczne, ewentualne usterki sprzętowe. Z pewnością też wyprawa będzie generować duże wydatki. Już teraz możemy wesprzeć ich inicjatywę, wchodząc na wskazaną powyżej stronę. Warto podkreślić, że młodzi pielgrzymi podjęli już współpracę z mediami. Patronem medialnym, relacjonującym przebieg wyprawy jest Tygodnik Niedziela oraz Gość Niedzielny. Na ich stronie internetowej możemy także zobaczyć loga firm, które już postanowiły wesprzeć działania młodzieży.

Zapewne jeszcze nie raz wrócimy do tematu wyprawy rowerowej do Lizbony przez 7 krajów. O młodzieży – przyszłości naszej Ojczyzny, tej dużej i małej, chcemy słyszeć tylko dobre rzeczy, dlatego dobre inicjatywy warto wspierać. Będziemy śledzić dalsze poczynania Inicjatorów akcji: „ROWEROWEŚDM”.

mat. nadesłany, op.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl