28.10.2022, 15:10 | czytano: 999

Opieka koordynowana przy zakopiańskim szpitalu

dr Jerzy Toczek
ZAKOPANE. Wkrótce lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej z przychodni przy Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego będą mieć częściowe kompetencje lekarzy specjalistów. A to m.in. oznacza, że lekarz rodzinny będzie miał część kompetencji dotychczas zarezerwowanych dla poradni specjalistycznych m.in. wysłać na dodatkowe badania. Rozmowa z dr Jerzym Toczkiem kierującym przychodnią POZ przy zakopiańskim szpitalu.
Czym w ogóle jest opieka koordynowana?
- Na początku chcę podkreślić, że tak dzieje się nie tylko w naszym szpitalu, a wielu placówkach w całej Polsce. Generalnie idea opieki koordynowanej polega na tym, że pewne kompetencje dotychczas zarezerwowane dla specjalistów przekazuje się lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej. Z jednej strony ma to ułatwić dostęp do badań – poprzez możliwość wystawiania przez lekarzy rodzinnych skierowań na te badania, a z drugiej strony nadzór nad tym pacjentem. Będziemy więc mogli kierować na badania specjalistyczne, jak i posiłkować się wiedzą kolegów specjalistów, bo właśnie w ramach pomocy koordynowanej będzie możliwość korzystania z ich pomocy czy to w formie teleporady czy nawet zatrudniać kolegów specjalistów w POZ, którzy będą mieli nadzór nad specyfiką leczenia. Zdecydowanie dostęp do pomocy kwalifikowanej będzie łatwiejszy. Ważne jest, że każdy lekarz, który podpisze umowę w POZ i tym samych będzie chciał pomagać swoim pacjentom – będzie mógł ich kontrolować, wysyłać nie tylko na badania dodatkowe, ale kontrolować go w kontekście postępowania specjalistycznego. Czekamy na to, a jakie będą tego efekty?- mam nadzieję, że dobre. Tak naprawdę okaże się to z czasem.

Trzeba tutaj wyjaśnić, że lekarze specjaliści, do tej pory mieli wyłączność na wypisywanie skierowań na pewne wybrane badania.

- Zgadza się. Tylko lekarze specjaliści mogli to robić, więc chcąc skierować pacjenta do pomocy specjalistycznej i kierować go później np. na echo serca, badania dopplerowskie – musieliśmy wypisywać skierowanie do specjalisty, który później mógł skierować takiego pacjenta m.in. na takie badania. Teraz lekarz, który będzie miał podpisana umowę na opiekę koordynowaną będzie mógł wypisywać skierowania na badania dodatkowe. Mało tego – przez cały czas będzie mógł kontrolować pacjenta w ramach tej opieki. Jak już wspomniałem wcześniej będzie mógł także zasięgać informacji o charakterze postępowania w stosunku do tego pacjenta od kolegów specjalistów. Generalnie rzecz biorąc pacjenci, którzy nie muszą permanentnie uczęszczać do specjalisty, a potrzeba im tylko skierowania na specjalistyczne badania, nadzoru poszerzonego będą mogli to otrzymywać u lekarza, który będzie miał podpisaną taką umowę w ramach opieki koordynowanej. I będzie się to mogło odbywać w POZ.

Rozumiem, że dotychczas specjaliści mogli wypisywać recepty na wybrane leki, a teraz lekarz rodzinny w ramach tej opieki koordynowanej będzie mógł te leki wypisywać także?

- Jeżeli chodzi o farmakoterapię to lekarz POZ mógłby wypisywać leki w pełnym zakresie. Trzeba tutaj tylko zastrzec, że leki na tzw. ryczał dzięki któremu płacimy w aptekach znacznie mniej, lekarz POZ będzie mógł wypisać „ na receptę” po potwierdzeniu przez lekarza specjalistę. Teraz jednak i ten zakres częściowo również przejdzie w ręce lekarzy POZ.

Czy w zakopiańskim szpitalu już to się dzieje?
- Zgłosiliśmy swój akces, czekamy na podpisanie umowy i chcemy wejść w ten system. Chcemy w ten sposób ułatwić naszym pacjentom dostęp do specyfiki tych badań, chcemy sprawować nad nimi nadzór. Mało tego wszystko to jest w zupełnie inny sposób refundowane więc wiąże się to z pewną korzyścią dla POZ i możliwością całościowego leczenia większości swoich pacjentów. Większości bo chcę zaznaczyć, że nie obejmuje to wszystkich chorób. Są to przede wszystkim schorzenia układu sercowo-naczyniowego, układu endokrynologicznego czy tez coś co wymaga postępowania w kontekście zaburzeń krążenia obwodowego. Możemy rozszerzać też te możliwości. Sądzę, że będzie się to sprawdzać. Widzę zainteresowanie ze strony pacjentów. Leczenie pacjentów będą zdecydowanie łatwiejsze.

Czy to też to też skróci kolejki do specjalistów dla osób, których schorzenia tego wymagają?

- Taka jest idea. O to chodzi, żeby do specjalisty chodzili pacjenci wysublimowani. Koledzy z POZ mają ogromną wiedzę, często nie mogą wykorzystywać jej w pełni, dlatego że mają zawężone możliwości m.in. diagnostyczne. Teraz w pełnym zakresie będą mogli to wykorzystywać w ramach tzw. funduszu powierzonego czyli ta kwestia podpisania umowy z Narodowym Funduszem i w ramach opieki koordynowanej.

mat. prasowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl