29.10.2022, 14:50 | czytano: 1618

Warszawskie tajemnice góralskim okiem. Filmowa opowieść Bartka Kurasia

kadr z filmu
Tym razem Bartłomiej Kuraś - góral, który wybrał życie w centralnej Polsce - zabiera nas w historyczna podróż dotyczącą pałacu Saskiego. To okazja, żeby zobaczyć studnię na sejf, czy grób wampira.
Pierwotnie na miejscu pałacu stał dwór Tobiasza Morsztyna. Jego spadkobierca Jan Andrzej Morsztyn na miejscu dworu i części Wału Zygmuntowskiego wybudował po 1661 roku piętrowy barokowy pałac z czterema wieżami. Pałac ten zakupił w 1713 roku król August II Mocny, który rozpoczął jego przebudowę ukończoną w 1724 roku.
Na podstawie planów Idźkowskiego dokonano w latach 1839–1842 przebudowy gmachu w stylu klasycystycznym, rozbierając część środkową pałacu i dodając w tym miejscu kolumnadę w porządku korynckim.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku w pałacu Saskim ulokowano Sztab Generalny Wojska Polskiego. Działał w nim także zespół pod dowództwem podpułkownika Jana Kowalewskiego, który złamał bolszewickie szyfry, co przyczyniło się do zwycięstwa nad Armią Czerwoną w wojnie z 1920 roku.

W latach 1930–1937 pałac Saski był siedzibą Biura Szyfrów – w grudniu 1932 roku trzech współpracujących z nim matematyków: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski dokonało w murach budynku pierwszego złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy. Wieści głoszoną, że właśnie dlatego Hitler kazał go wysadzić, a Stalin nie pozwolił na odbudowę.

I tak teraz Państwo Polskie podjęło się odbudowy tego ważnego obiektu historii Polski. Dzięki uprzejmości Panów Jana Kowalskiego, Sławomira Kulińskiego oraz Marcina Rembacza mogłem dotknąć historii.
A wy już dziś będziecie mogli zobaczyć, studnię na sejf, grób wampira - lub dwóch przy kasynie, oraz...



Bartłomiej Kuraś
Podziękowania dla Spółka Saski.
Partnerzy kanału:
Podhale24.pl
Bruśnica - z miłości do folkloru
Dariusz Grylak radny dzielnicy Ursus
Tętno Warszawy
Nasza Historia.
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl