23.11.2022, 14:03 | czytano: 872

7. Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Jabłonce

Fot. Łukasz Sowiński
W Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbył się 7. Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Orawski Zbyrcok”. Wydarzenie przy dźwiękach „trombit Haniaczyków” otworzył wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak.
W ciągu dwóch konkursowych dni komisja artystyczna w składzie: dr Bożena Lewandowska – muzykolog; Benedykt Kafel – etnograf; Jadwiga Adamczyk – muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Aleksander Smaga – muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, przesłuchała 66 wykonawców, w tym dzieci, młodzież i dorosłych, w konkursach: kapel ludowych, grup śpiewaczych, instrumentalistów-solistów, śpiewaków-solistów i gawędziarzy.
Koncert finałowy w niedzielny wieczór rozpoczął występ zespołu Koliba z Orawki, który świętował jubileusz 10-lecia istnienia. Gratulacje zespołowi na ręce kierowników – państwa Bernadety i Stanisława Jarominów złożył wójt Antoni Karlak. Gospodarz zaprosił na scenę również kierownik Małolipnickiej Rodziny Kolpinga panią Magdalenę Kostrzewa-Smreczak i kierownik Małolipnican panią Grażynę Kubacka, gdyż i te zespoły świętują w tym roku okrągłe jubileusze. W słowach podziękowania wójt podkreślił trud pracy wkładany w pielęgnowanie orawskiego folkloru i szczególnie docenił zaangażowanie rodziców w przekaz kultury ludowej dawnej Orawy młodemu pokoleniu.

Ostatnim, ale jakże ważnym i pełnym emocji punktem programu było odczytanie protokołu komisji artystycznej, wręczenie nagród i koncert laureatów. 7. Przeglądu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych Orawski Zbyrcok zakończono wspólnym wykonaniem Orawy. Wydarzenie nie inaczej, a orawską gwarą poprowadziła Anna Olesińska.

Organizatorami konkursu byli: Wójt Gminy Jabłonka, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, a współorganizatorem Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy.

w kategorii dziecięcej kapel ludowych:

2 równorzędne I miejsca, orawski zbyrcok, oraz nagrodę pieniężną w wysokości po 400 zł i pamiątkowy dyplom otrzymują:
Kapela zespołu MAŁOLIPNICANIE z Lipnicy Małej
Kapela I zespołu ORAWIANIE im. Heródka z Lipnicy Wielkiej

3 równorzędne II miejsca, nagrody pieniężne w wysokości po 300 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują:
Kapela II zespołu MAŁOLIPNICANIE z Lipnicy Małej
Kapela Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce
Kapela II zespołu ORAWIANIE im. Heródka z Lipnicy Wielkiej

3 równorzędne III miejsca, nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują:
Mała Kapela z Podwilka
Kapela Zespołu KOLIBA z Orawki
Muzyka MALI POŚKLANIE z Podszkla

Wyróżnienie, nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł i pamiątkowy dyplom otrzymuje kapela Zespołu MAŁOLIPNICKA RODZINA KOLPINGA z Lipnicy Małej

w kategorii młodzieżowej kapel ludowych:

2 równorzędne I miejsca, orawski zbyrcok, nagrody pieniężne w wysokości po 500 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują:
Kapela zespołu MAŁOLIPNICANIE z Lipnicy Małej
Kapela zespołu ORAWIANIE im. Heródka z Lipnicy Wielkiej

II miejsce, nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł i pamiątkowy dyplom otrzymuje Kapela zespołu MAŁOLIPNICKA RODZINA KOLPINGA z Lipnicy Małej

w kategorii dorosłej kapel ludowych:

I miejsce, orawski zbyrcok, nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł i pamiątkowy dyplom otrzymuje Kapela zespołu ORAWIANIE im. Heródka z Lipnicy Wielkiej
II miejsce, nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł i pamiątkowy dyplom otrzymuje Kapela zespołu ROMBAŃ z Chyżnego

w kategorii instrumentalistów - dzieci:

3 równorzędne I miejsca, orawski zbyrcok, nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują: Natalia Gwizdz z Lipnicy Małej, Zuzanna Kostyra z Lipnicy Małej i Filip Czaja z Jabłonki

2 równorzędne II miejsca, nagrody pieniężne w wysokości 250 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują: Oliwia Gombarczyk z Lipnicy Wielkiej, Michał Niżnik z Orawki
III miejsce, nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł i pamiątkowy dyplom otrzymuje Amelia Siepak w Lipnicy Małej

2 wyróżnienia, nagrody pieniężne w wysokości 100 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują: Stanisław Naciasta z Podwilka i Franciszek Król z Podwilka

w kategorii instrumentalistów - młodzież:

I miejsce, orawski zbyrcok, nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł i pamiątkowy dyplom otrzymuje Szymon Gombarczyk z Lipnicy Wielkiej

2 równorzędne II miejsca, nagrody pieniężne w wysokości 300 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują: Artur Olesiński z Lipnicy Małej, Kinga Kubacka z Lipnicy Małej

III miejsce, nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł i pamiątkowy dyplom otrzymuje Kinga Brenkus z Lipnicy Wielkiej

w kategorii instrumentalistów - dorośli:
2 równorzędne I miejsca, orawski zbyrcok, nagrody pieniężne w wysokości 500 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują: Paweł Czaja z Jabłonki i Eugeniusz Karkoszka z Lipnicy Wielkiej
2 równorzędne II miejsca, nagrody pieniężne w wysokości 300 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują: Mateusz Niżnik z Orawki i Seweryn Piekielnicki z Piekielnika

w kategorii dziecięcej grup śpiewaczych:

I miejsce, orawski zbyrcok, nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł i pamiątkowy dyplom otrzymuje grupa śpiewacza zespołu MAŁOLIPNICANIE z Lipnicy Małej

3 równorzędne II miejsca, nagrody pieniężne w wysokości 300 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują:

Grupa śpiewacza MAŁOLIPNICKA RODZINA KOLPINGA z Lipnicy Małej
Grupa śpiewacza I zespołu ORAWIANIE im. Heródka z Lipnicy Wielkiej
Grupa śpiewacza II zespołu ORAWIANIE im. Heródka z Lipnicy Wielkiej

3 równorzędne III miejsca, nagrody pieniężne w wysokości 200 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują:
Grupa śpiewacza zespołu MAŁY OWCOK z Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce
Grupa śpiewacza zespołu KOLIBA z Orawki
Grupa śpiewacza zespołu SERDOCKI z Podszkla
w kategorii młodzieżowej grup śpiewaczych:

I miejsca nie przyznano
II miejsce, nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł i pamiątkowy dyplom otrzymuje Grupa śpiewacza zespołu MAŁOLIPNICANIE z Lipnicy Małej
III miejsce, nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł i pamiątkowy dyplom otrzymuje Grupa śpiewacza zespołu MAŁOLIPNICKA RODZINA KOLPINGA z Lipnicy Małej

w kategorii dorosłej grup śpiewaczych:

I miejsca nie przyznano

II miejsce, nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł i pamiątkowy dyplom otrzymuje Grupa śpiewacza zespołu OwCoK z Jabłonki

3 równorzędne III miejsca, nagrody pieniężne w wysokości 200 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują:
Grupa śpiewacza zespołu ORAWIANIE im. Heródka z Lipnicy Wielkiej
Grupa śpiewacza zespołu KOLIBA z Orawki
Grupa śpiewacza Orawskiego Oddziału Związku Podhalan z Podszkla

w kategorii dziecięcej śpiewu solowego:

2 równorzędne I miejsca, orawski zbyrcok, nagrody pieniężne w wysokości 200 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują: Martyna Olesińska z Lipnicy Małej i Weronika Fitak z Lipnicy Wielkiej

5 równorzędnych II miejsc, nagrody pieniężne w wysokości 150 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują: Anna Siepak z Lipnicy Małej, Radosłąw Brenkus z Lipnicy Wielkiej, Adrian Kalata z Podszkla, Martyna Karlak z Lipnicy Wielkiej, Maria Zbela z Chyżnego

5 równorzędnych III miejsc, nagrody pieniężne w wysokości 100 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują: Emila Kondys z Lipnicy Małej, Gabriela Jasiura z Lipnicy Wielkiej, Emilia Ledworuch z Podszkla, Julia Kowalik z Chyżnego, Antonina Bandyk z Lipnicy Wielkiej

Dwa wyróżnienia, nagrody pieniężne w wysokości 50 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują: Zuzanna Klima-Siodłak z Chyżnego oraz Oliwia Klima-Siodłak z Chyżnego

w kategorii młodzieżowej śpiewu solowego:

I miejsce, orawski zbyrcok, nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł i pamiątkowy dyplom otrzymuje Oliwia Stechura z Lipnicy Małej

II miejsce, nagrodę pieniężną w wysokości 250 zł i pamiątkowy dyplom otrzymuje Julia Cichoń z Chyżnego

2 równorzędne III miejsca, nagrody pieniężne w wysokości 200 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują: Martyna Mastela z Chyżnego, Julia Pawlak z Jabłonki
Wyróżnienie, nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł i pamiątkowy dyplom otrzymuje Martyna Skwarczyńska z Chyżnego

w kategorii dorosłej śpiewu solowego:

2 równorzędne I miejsca, orawski zbyrcok, nagrody pieniężne w wysokości 300 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymują: Barbara Kubacka z Jabłonki, Marcelina Spiszak z Jabłonki

II miejsce, nagrodę pieniężną w wysokości 250 zł i pamiątkowy dyplom otrzymuje Teresa Gwiżdż z Lipnicy Wielkiej

w kategorii dorosłej gawędziarzy:

I miejsce, orawski zbyrcok, nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł i pamiątkowy dyplom otrzymuje Dominika Żywczak z Lipnicy Wielkiej

Na Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej w 2023 roku komisja rekomenduje następujących uczestników:

w kategorii instrumentalistów - młodzież: Szymona Gombarczyka z Lipnicy Wielkiej
w kategorii instrumentalistów dorosłych: Pawła Czaję z Jabłonki, Mateusza Niżnika z Orawki i Seweryna Piekielnickiego z Piekielnika
w kategorii śpiewu solowego – dzieci: Martynę Olesińską z Lipnicy Małej i Weronikę Fitak z Lipnicy Wielkiej
w kategorii śpiewu solowego – młodzież: Oliwię Stechurę z Lipnicy Małej
w kategorii śpiewu solowego – dorośli: Barbarę Kubacką z Jabłonki, Marcelinę Spiszak z Jabłonki
w kategorii gawędziarzy - dorośli: Dominikę Żywczak z Lipnicy Wielkiej.

"Napawa nas smutkiem, iż spośród siedmiu punktów konkursowych, w dwóch z nich (w konkursie drużbów weselnych i pytacy oraz mowy starosty weselnego) nie zgłosił się żaden uczestnik, zaś w konkursie gawędziarzy tylko jedna uczestniczka. Sytuacja tym bardziej niepokojąca, iż obrzęd i obyczaj stanowią podstawę rozwoju całej sfery muzyczno-tanecznej tradycyjnej kultury wsi. Szkoda by było, aby ORAWSKI ZBYRCOK ograniczył się w przyszłości li tylko do scenicznego wykonawstwa muzyki i śpiewu. Żywimy wielką nadzieję, że w najbliższej przyszłości pojawi się więcej starszych i najstarszych wykonawców z terenu Orawy, którzy od wieków stanowili naturalny wzorzec przekazu międzypokoleniowego. Komisja sugeruje, aby w regulaminie następnej edycji przeglądu wprowadzić zapis odnoszący się do wielokrotności występowania osób w poszczególnych kategoriach konkursowych. Proponujemy zapis w brzmieniu: każdy uczestnik może wystąpić w konkursie tylko w wybranych dwóch kategoriach.

Dziękujemy serdecznie Organizatorowi – Orawskiemu Centrum Kultury w Jabłonce za przygotowanie i sprawną realizację tego ważnego dla podtrzymywania tradycji orawskich wydarzenia" - napisało Jury.

Źródło: UG Jabłonka, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl