06.12.2022, 18:05 | czytano: 707

W Zakopanem owady przeczekają zimę w specjalnych hotelach (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
W Zakopanem część terenów zielonych zamienionych zostało na łąki kwietne. Zamiast regularnego koszenia pozwolono przez wiosnę, lato i jesień rosnąć tam trawom i kwiatom. To zwabiło do Zakopanego więcej owadów, dla których na zimę postawiono specjalne „hotele”.
- W Zakopanem jest zamontowanych 15 sztuk hoteli. Zostały ustawione na łąkach kwietnych w lokalizacjach: ul. Szkolna, ul. Weteranów Wojny, Rówień Krupowa, Park Miejski, Harenda, ul. Sienkiewicza, ul. Chramcówki, ul. Kościuszki, oś. Słoneczne - informuje Renata Chyc-Marusarz z Wydziału Ochrony Środowiska zakopiańskiego magistratu.
Specjalnie dobrane materiały, z których wykonano hotele pozwolą owadom przetrwać surową zimę w Zakopanem, aby na wiosnę ponownie mogły pojawić się na łąkach pod Tatrami. Dzięki stworzeniu łąk kwietnych w Zakopanem zaobserwowano większą ilość m.in. trzmieli, biedronek i złotook.

- Hoteliki dla owadów to inkubator owadziej bioróżnorodności. Bez pożytecznych owadów nie będzie zapylania i owocowania. Szkodniki będą rozwijać się bez przeszkód. Zwalczanie szkodników przy użyciu metod naturalnych jest tańsze, zdrowsze i skuteczniejsze. Owady to podstawa równowagi ekologicznej. Tworząc bezpieczne miejsce do gniazdowania, rozmnażania i bytowania zwiększamy bogactwo całego ekosystemu. Brak bezpiecznego miejsca do bytowania i rozmnażania sprawia, że coraz mniej pożytecznych owadów odwiedza nasze ogrody. W naturze owady gnieżdżą się w szczelinach, w stosach gałęzi, liści, dlatego zakładanie naturalnych siedlisk owadów niesie ze sobą same korzyści - zaznacza Renata Chyc-Marusarz.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
julian07.12.2022, 08:55
Ile jeden taki hotel kosztuje? 100tys??
wojtek07.12.2022, 05:22
Tym ekologom to już całkiem odbija. Jeszcze tylko brakuje hoteli dla komarów.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl