22.01.2023, 12:03 | czytano: 498

Nowotarskie obchody 160 rocznicy Powstania Styczniowego

Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" oraz Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych "BŁYSKAWICA" zapraszają do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających 160 rocznicę Powstania Styczniowego.
"My obchodzimy twą rocznicę smętną,
Bo dawnych zwycięstw święcić dziś nie śmiemy;
Niewolnik, hańby swej noszący piętno,
W rocznicę chwały ojców stoi niemy
A tylko ta mu droga jest i święta,
W której sam skruszyć chciał krzywdzące pęta."
Powstanie Styczniowe - polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone Manifestem 22 stycznia wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy.

Wybuchło 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 r. na Litwie, trwało do jesieni 1864 r.

Było kolejnym już zrywem niepodległościowym Polaków, było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej.

Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono 1200 bitew i potyczek. Przez oddziału przewinęło się około 200 tys osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną powstańców, z których ok. 10-20 tys poległo w walkach, blisko 1 tys stracono, ok. 38 tys skazano na katorgę lub zesłanie na Syberię, a ok. 10 tys wyemigrowało.

Pomimo klęski militarnej powstanie styczniowe osiągnęło część celów politycznych, zwłaszcza długofalowych, jakie stawiali sobie jego organizatorzy.

Po upadku powstania znaczna część patriotów, w tym uczestników powstania, zwróciła się ku pracy organicznej, zaś pamięć o powstańcach stała się ważnym motywem w literaturze i malarstwie oraz motywacją dla nowego pokolenia działaczy niepodległościowej.
Oddając hołd i czcząc pamięć Powstańców, Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" i Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych "BŁYSKAWICA" zaprasza mieszkańców Miasta i Podhala na uroczystą Mszę św. w dniu 22 stycznia 2023 r. o godz. 12,30 do kościoła św. Katarzyny w Nowym Targu

W dniu 23 stycznia o godz. 13,00 na nowotarskim cmentarzu przy Pomniku poświęconym Powstańcom Listopadowym i Powstańcom Styczniowym złożymy kwiaty i zapalone znicze.

Oprawę artystyczną przygotowała młodzież z: I Liceum Ogólnokształcącego im Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu.

"My obchodzimy w twym żałobnym święcie
Najbliższą z naszych dziejowych pamiątek
I rycerskiego rapsodu zamknięcie,
Tego rapsodu, co jak krwawy wątek
Przebiegał dziejów pogrobowych kartę,
Zbrojąc wciąż serca pokoleń uparte.
Boś ty nie przyszedł jako klątwa nieba
Ani nie spadłeś jak grom niespodzianie,
Lecz jak duchowa narodu potrzeba
W krwawej wypadków wypłynąłeś pianie -
Aby ostatnim orężnym protestem
Zapisać w dziejach nieśmiertelne: jestem"

Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ"
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl