25.01.2023, 19:49 | czytano: 447

Urlop na żądanie – czym jest i ile dni Ci przysługuje? (art. sponsorowany)

Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę jest związane z szeroko pojętymi prawami przysługującymi pracownikom. Wśród nich szczególnie istotne jest prawo do uzyskania urlopu na żądanie. Choć termin ten jest relatywnie popularny, to wiele osób nie wie, co dokładnie on oznacza. Wiedza na temat zasad prawnych związanych z urlopem na żądanie jest niezwykle istotna dla naszego życia zawodowego (i osobistego!).

Czym jest urlop na żądanie?


Urlop na żądanie to maksymalnie cztery dni urlopu z puli wszystkich dni wolnych. Korzysta się z niego tylko w wyjątkowych przypadkach, które spowodowały, że pracownik niespodziewanie nie mógł zjawić się w siedzibie firmy. Z możliwości tej powinno korzystać się wyłącznie w wyjątkowych i pilnych sytuacjach, jednak każdy pracodawca ma obowiązek przestrzegać tego prawa i nie może uniemożliwić swojemu pracownikowi skorzystania z tego rodzaju urlopu. Trzeba jednak pamiętać, że biorąc urlop na żądanie, pracownik nie jest bezkarny. Zgodnie z polskim prawem musi on zgłosić pracodawcy swoją absencję najpóźniej tego samego dnia rano. Najczęściej wykorzystuje się go na załatwienie nagłych spraw, które wymagają jak najszybszej realizacji. Powód absencji nie jest jednak istotny, gdyż pracownik nie musi tłumaczyć się z przyczyny, która skłoniła go do wzięcia urlopu na żądanie. Dodatkowe informacje na temat kontrolowania czasu pracy znajdziesz na stronie: https://inewi.pl/Funkcje/Rejestracja-Czasu-Pracy.
 

W jaki sposób można wykorzystać urlop na żądanie?


Urlop na żądanie może przybierać różne formy. Dzięki temu każdy pracownik może dostosować go do swoich indywidualnych preferencji. Najbardziej popularną opcją jest oczywiście jednorazowe wykorzystanie urlopu, czyli skorzystanie z czterodniowej absencji w pracy na raz. Pracownik może jednak skorzystać z czterech osobnych dni nienastępujących po sobie, a także dwóch dni po dwa razy albo trzech dni razem i jednego osobno. Dzięki temu pracownicy mają zapewniony należyty komfort i mogą dostosować czas trwania urlopu na żądanie do swojej bieżącej sytuacji. Co ważne, na urlop na żądanie nie ma wpływu ani staż pracy, ani liczba pracodawców, u których jest się zatrudnionym. Jeżeli interesuje Cię ta tematyka i chciałbyś pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie, to więcej informacji znajdziesz na stronie inewi.pl.
 

Jak zgłosić urlop na żądanie?


Urlop na żądanie wzbudza wiele niejasności, a dla wielu osób szczególnie problematyczną kwestią jest sposób jego zgłoszenia. Polskie prawo nie reguluje bowiem sposobu informowania, a jedynie mówi o terminie, w jakim szef musi dowiedzieć się, że jego pracownik skorzystał właśnie z urlopu na żądanie. Najpopularniejszą opcją informowania o skorzystaniu z tej odmiany urlopu jest jednak droga mailowa. Trzeba pamiętać, by zgłosić to jak najszybciej, albowiem w przeciwnym razie mogą wyniknąć reperkusje. W przypadku przyjacielskich stosunków ze swoim przełożonym o urlopie na żądanie można poinformować również za pomocą SMSa. Co istotne, urlop na żądanie jest płatny dokładnie tak samo jak urlop wypoczynkowy - osoby zatrudnione na umowę o pracę otrzymają wówczas 100% swojego wynagrodzenia. Dodatkowe informacje o zasadach przydatnych dla wszystkich pracowników znajdziesz pod adresem inewi.pl
Zobacz pełną wersję podhale24.pl