30.01.2023, 17:11 | czytano: 1790

Ikony w Miejskiej Galerii Sztuki (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. W Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego otwarta została wystawa zatytułowano "ikona". Prezentowane są nie tylko stare dzieła bizantyjskie, ale także współczesne prace twórców z krakowskiej Grupy „Lumen”.
Licznie przybyłych na wernisaż gości przywitała dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher, zaznaczając, iż dla miasta Zakopane bieżący rok jest czasem uroczystych obchodów 90-lecia nadania praw miejskich. Szefowa MGS i jedna z kuratorek wystawy - Lidia Rosińska-Podleśny przybliżyła ideę wystawy, podkreślając, iż tym niezwykłym projektem wystawienniczym, MGS wpisuje się w obchody patrona roku 2023 - Jerzego Nowosielskiego, malarza, filozofa, teologa prawosławnego, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy.
O ikonach, kanonie ikonograficznym i supraskim muzeum opowiedziała p. Anna Motowicka - druga kuratorka, reprezentująca Muzeum Ikon w Supraślu - Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W imieniu uczestniczących w wernisażu twórców z krakowskiej Grupy „Lumen” głos zabrał o. Zygfryd Kot i Krzysztof Pado.

W sali A prezentowane są ikony z Muzeum Ikon w Supraślu, a w sali B - ikony krakowskiej Grupy „Lumen”.

Wystawa potrwa do 18 marca br.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl