20.03.2023, 18:46 | czytano: 2229

10. Posiady Teatralne na Orawie za nami (zdjęcia)

Fot. Łukasz Sowiński
10. Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich POSIADY TEATRALNE na Orawie odbyły się w dniach 17-19 marca w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce. W jubileuszowej edycji udział wzięło 12 grup z 7 powiatów województwa małopolskiego, które przygotowały przedstawienia w kategorii sztuk gwarowych i adaptacji klasyki dramaturgicznej do realiów lokalnych oraz w kategorii inscenizacji tekstów literackich.
W piątkowe popołudnie, przy dźwiękach „trombit Haniaczyków” Przegląd uroczyście otworzyli organizatorzy: wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak oraz dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Andrzej Zarych.
Prezentowane przedstawienia były oryginalne i różnorodne. Amatorskie grupy teatralne wniosły dużo wysiłku w przygotowanie spektakli, które oceniała komisja artystyczna w składzie: Karolina Fortuna – aktorka, dramatopisarka z Fundacji Sztuka Teatru w Nowym Sączu, Kamil Urban – aktor Teatru im. Solskiego w Tarnowie, Benedykt Kafel – etnograf, Janusz Michalik – specjalista ds. animacji kultury i teatru w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu (przewodniczący jury). Scenicznym prezentacjom towarzyszyły rozmowy warsztatowe, w których brała udział komisja artystyczna oraz realizatorzy, instruktorzy i aktorzy przedstawień.

W niedzielnie popołudnie, po zakończeniu konkursowych prezentacji z programem „Rafacki” gościnnie wystąpił zespół regionalny OwCoK oraz zagrała orawska muzyka ARVA. Następnie odczytano protokół. A nagrody wręczali: gospodarz gminy Jabłonka Antoni Karlak oraz wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Piotr Gąsienica.

Na koniec jubileuszowej edycji zaśpiewano „Sto lat”. Był też tort, którym poczęstowano uczestników i gości. Trzy dni Posiadów Teatralnych ciepło i dowcipnie prowadziła Anna Olesińska.

Grand Prix festiwalu teatralnego zdobyło koło teatralne u STASZIC we współpracy z Teatrem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie, za ukazanie lokalnej historii w artystyczny, świadomy i przejmujący sposób w spektaklu pt. „Podróż do krainy cieni, czyli Pocztówki ze starego Chrzanowa” w reż. Marcina Kobierskiego.

W kategorii sztuki gwarowej i adaptacja klasyki dramaturgicznej do realiów lokalnych dwa równorzędne pierwsze miejsca przypadły Amatorskiemu Zespołowi Teatralnemu im. Franciszka Macioła ze Skomielnej Białej za spektakl pt. „Miłość Hanusi” i zespołowi regionalnemu WILKOWICANIE z Wilkowiska za spektakl pt. „Zoraza we wsi”.
W kategorii tej nagrodzono też zespoły z naszego regionu. Drugie miejsce ex aequo przyznano Grupie Teatralnej FRYDMANIANIE z Frydmana za spektakl pt. „Downiyj to było downiyj” w reż. Bernadety Pawlik oraz Grupie Teatralnej MARUSYNIANKI z Maruszyny za spektakl pt. „Skoranie boskie z tymi chłopami”, a trzecie: Grupie Teatralnej STARSI INO WIEKIYM z Krempach za spektakl pt. „Po sąsiedzku – kora za płotym” w reż. Marii Krzysztofek oraz i Zespołowi Regionalnemu ŚWARNI z Nowego Targu za spektakl pt. „Jako Kuba do nieba poseł” w reż. Marina Kudasika.

W kategorii inscenizacja tekstów literackich lub wystawienie nowonapisanej sztuki - drugie miejsce przyznano Orawskiej Grupie Teatralnej im. dra Emila Kowalczyka z Lipnicy Wielkiej za spektakl pt. „Królowa Orawy” w reż. Roberta Kowalczyka, a trzecie Kołu Teatralno-Filmowemu OBIEKTYWNI – REAKTYWACJA z Lipnicy Wielkiej za spektakl pt. „Nie-Boska komedia” w reż. Aliny Kubackiej.

Zwycięstwo w tej kategorii przypadło Grupie Teatralnej WRZĄSOWICE z Wrząsowic, pow. krakowski, za spektakl pt. „Dziady część II” w reż. Andrzeja Roga;

Źródło: UG Jabłonka, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mądry i skromny21.03.2023, 20:23
Widzę że wszystkie komentarze z Lipnicy- innych pewnie moderator nie puszcza i bardzo dobrze- mój też skasuj.
Orawianka21.03.2023, 15:40
Nie wiem co napisać, ale mocno zdziwił mnie werdykt jury, która najlepsze spektakle zepchnęła na dalsze miejsca. Dawno nie widziałam tak dobrego przedstawienia jak Królowa Orawy. Uważam, że to spektakl na miarę wielkich scen. Co prawda, z racji mojego dalekiego zamieszkania, oglądałam spektakle przez transmisje online, ale pragnęłabym właśnie ten spektakl obejrzeć w prawdziwym teatrze. Byłam wzruszona. Powinien oglądnąć go każdy Polak ponieważ jest wartościowy pod każdym względem.
widz21.03.2023, 13:20
Bardzo podobały mi się: chrzanów i Orawska grupa teatralna. dziady też fajne ale zamieniłabym miejscami.
Z miasta21.03.2023, 12:58
Mam ogromne zastrzeżenia do pracy komisji artystycznej, czy oni aby na pewno znają się na teatrze skąd organizatorzy ich biorą najwartościowsze spektakle dostały drugie i trzecie miejsca. Kto na to wpływa, mam nadzieję, że nie jakieś układy, zobowiązania czy nie daj Boże widzi mi się wójta czy dyrektorów.
Zachwycona21.03.2023, 11:29
Orawska grupa Teatralna. Klasa. Czysta poezja. O naszej bohaterce orawskiej przepięknie pokazane. Gratulacje dla aktorów i reżysera.
Eh20.03.2023, 22:14
Ale Antonio nie pozwoli wygrać czemukolwiek z Lipnicy? ehhh
Włodarze20.03.2023, 19:07
Wzruszający i mądry spektakl Królowa Orawy. Bardzo wartościowy i profesjonalny. Niesamowity poetycki klimat. I ta muzyka, chwyta za serce. Powinny ten spektakl obejrzeć wszystkie szkoły na Orawie. Dzieci i młodzież. To wielka lekcja patriotyzmu. To zadania naszych orawskich włodarzy, od tego są, aby promować taką patriotyczną edukacje. teraz wasza kolej włodarze.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl