27.03.2023, 17:58 | czytano: 1746

List do władz miasta i powiatu ws. budowy masztów 5G

"Zwracamy się do Państwa, aby wyrazić swój sprzeciw wobec budowy stacji bazowych w Rabce-Zdrój w Ponicach- os. U Czupty i U Kapłona, w Rdzawce - os. Zarębek i na Słonem - os. Rabskich, bez uwzględnienia stanowiska okolicznych mieszkańców" - napisali przedstawiciele Koalicji Polska Wolna od 5G.
"Burmistrz Rabki Zdroju, Mgr Leszek Świder
Naczelnik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej w Rabce Zdroju Marian Kaleta
Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber
Kierownik Wydziału Administracji Budowlano - Architektonicznej w Powiecie Nowotarskim Beata Słowik-Kowalkowski
Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Wojciech Krauzowicz
Przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Tadeusz Rafacz
Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Nowotarskiego Józefa Guziak
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Jan Komorek

Szanowni Państwo,
Stacje bazowe telefonii komórkowej, podobnie jak telefony komórkowe oraz routery Wi Fi, nie są obojętne dla zdrowia. Świadczy o tym chociażby apel ponad 250 naukowców, którzy opublikowali badania w tej dziedzinie w czasopismach naukowych (1).

Długoterminowy wpływ stacji bazowych można jedynie zaobserwować po fakcie. Takie obserwacje miały już miejsce. Pokazały one, że mamy do czynienia ze statystycznie znaczącym wzrostem negatywnego wpływu na zdrowie w przypadku osób mieszkających w promieniu mniejszym niż 500 metrów od stacji bazowych. Profesor Alicja Bortkiewicz wraz z 5-cioma innymi naukowcami dokonała przeglądu 10 badań opisujących wpływ stacji bazowych na zdrowie ludzi. Wynik tej analizy został opublikowany w czasopiśmie “International Journal of Occupational and Environmental Health” w artykule pt. „Dowody epidemiologiczne na zagrożenie dla zdrowia ze stacji bazowych telefonów komórkowych” („Epidemiological Evidence for a Health Risk from Mobile Phone Base Stations”) (2). We fragmencie artykułu czytamy: „Stwierdziliśmy, że w ośmiu z 10 badań stwierdzono zwiększoną częstość występowania niepożądanych objawów neurobehawioralnych lub raka w populacjach mieszkających w odległości <500 metrów od stacji bazowych. Żadne z badań nie zgłosiło ekspozycji powyżej przyjętych międzynarodowych wytycznych, co sugeruje, że obecne wytyczne mogą być nieodpowiednie do ochrony zdrowia populacji ludzkiej.”(2)

Obecnie wdrażana sieć 5G w Polsce (sieć Plus: 2600 MHz i sieć T-Mobile: obecnie 2100 MHz) jest zbliżona częstotliwościami do sieci 4G (zakres 1800 MHz), co już jest niepokojące, gdyż wiemy, że częstotliwości sieci 1-4G nie są obojętne dla zdrowia, co wykazali naukowcy we wspomnianym wcześniej apelu EMFscientist.org. W przyszłości w sieci 5G planowane jest dodanie wyższych częstotliwości, których działanie nie zostało do końca poznane.

Uważamy, że Polska i inne kraje powinny się skupić na rozwoju sieci przewodowej (światłowód), a także promowaniu jej zalet (np. mniejsze zużycie energii). W wielu przypadkach używanie sieci bezprzewodowych jest niepotrzebne i może zostać zastąpione łączem przewodowym, np.w domu czy w biurze można używać telefonu i internetu przewodowego.

Podajemy także link do reportażu, który ukazał się się TVP 15 czerwca 2020, gdzie przedstawiona została sytuacja mieszkańców jednej z miejscowości, gdzie udało się dogadać z operatorem sieci komórkowej i maszt nie powstał tam, gdzie miał powstać, gdyż sprzeciwiali się temu mieszkańcy. W raporcie tym wypowiada się także wspomniana wyżej prof. Borkiewicz. https://vod.tvp.pl/video/alarm,15062020,48220540
Na naszej stronie stop5g.com.pl/maszty jest lista miejsc (aktualizowana na bieżąco) w Polsce, gdzie mieszkańcy protestują przeciwko masztom telefonii komórkowej (nie tylko 5G). Na szczególną uwagę zasługuje działanie starosty krośnieńskiego: https://www.terazkrosno.pl/wiadomosci/10260-starosta-mowi-nie-dla-nadajnika-5g-w-korczynie
Z poważaniem,

W imieniu członków (około 400 podmiotów) Koalicji Polska Wolna od 5G (stop5g.com.pl):

Inż. Ogrodnictwa i Rolnictwa Patryk Włodarczyk
mgr inż. Ochrony Środowiska Katarzyna Stawińska
mgr inż Inżynierii Środowiska Aleksandra Poczęsna
mgr Jadwiga Łopata, laureatka ekologicznego Nobla, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi
Sir Julian Rose, rolnik ekologiczny, pisarz"

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
miejscowy28.03.2023, 11:18
znowu jakaś dziwna koalicja zawitała na Podhale i sieje zamęt, wynocha darmozjady i dajcie nam w spokoju żyć!!!
elektronik27.03.2023, 22:39
Promieniowanie elektryczne maleje z kwadratem odległości a nie "proporcjonalnie" do odległości, czyli w odległości 2x większej jest 4x mniejsze a w odl. 4x większej jest 16x mniejsze! Niedawno dominowała ciemnota antyszczepionkowa a teraz powraca 5G! Trzeba ludzi edukować bo inaczej wrócimy na drzewa!!!
Altair27.03.2023, 19:32
Rozumiem, że wszystkie te osoby nie używają telefonów komórkowych, bo w trakcie rozmowy przez telefon komórkowy, wokół głowy występuje pole elektromagnetyczne o natężeniu ponad 100-krotnie większe niż w odległości 500 metrów od masztu.
Natężenie pola EM maleje odwrotnie proporcjonalnie do odległości i już w odległości 200 metrów jest bardzo niskie. Wraz ze wzrostem częstotliwości pole szybciej maleje. Z tego też powodu anteny dla 5G są rozmieszczane bliżej siebie. Ludzie akceptujący 2G, 3G i 4G/LTE tym bardziej nie powinni się obawiać 5G.
To już bardziej szkodliwe jest promieniowanie kosmiczne gdzie dochodzi do zmian genetycznych, czy promieniowanie podczerwone (nasze ukochane słoneczko) a jesteśmy narażeni na nie cały czas.
Więcej szkodzą nam konserwanty lub zepsute jedzenie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl