31.03.2023, 17:27 | czytano: 1655

Ważne informacje dla pacjentów Poradni Specjalistycznych

dr Jerzy Toczek
Przy Szpitalu Powiatowym dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, działają Poradnie Specjalistyczne udzielające pomocy medycznej pacjentom wymagającym tego typu opieki. Należy pamiętać, że do części z nich wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a do innych można zarejestrować się bezpośrednio bez najmniejszego problemu.
Rozmowa z dr Jerzym Toczkiem kierownikiem Poradni Specjalistycznych przy Szpitalu Powiatowym im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Panie doktorze, przy szpitalu działają również poradnie specjalistyczne, przypomnijmy do których potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego, a które przyjmują pacjentów bez skierowań?

- Pierwszorazowa porada specjalistyczna zawsze powinna odbywać się w oparciu o skierowanie od lekarza rodzinnego, poza wyszczególnionymi w ustawie, to znaczy: poradnie: onkologiczna, ginekologiczno-położnicza psychiatryczna. Te poradnie nie potrzebują skierowań od lekarzy rodzinnych. Natomiast wszystkie pozostałe wymagają takich skierowań. Użyłem tutaj określenia pierwszorazowe, ponieważ jeśli leczenie jest kontynuowane w poradni specjalistycznej z powodu tego samego schorzenia jak przy pierwszoplanowym skierowaniu, to cała procedura terapii czy świadczeń odbywa się w oparciu o to pierwsze skierowanie. Ale jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenie, że „boli nas sąsiednia część ciała”, a chcemy się wybrać do specjalisty to warto to przemyśleć i przedyskutować z lekarzem rodzinnym, ewentualnie wziąć od niego ponownie skierowanie. Często tak jest, że lekarz rodzinny kieruje nas na przykład do okulisty z powodu zapalenia spojówek, a następnym razem podejrzewa jaskrę to mamy do czynienia z innym rodzajem schorzenia w związku z czym wymagane jest drugie skierowanie.

Co zrobić jeżeli chcemy na przykład skorzystać z poradni psychiatrycznej albo ginekologicznej? Zgłaszamy się bezpośrednio do rejestracji?

- Tak, idziemy do rejestracji, umawiamy się na daną godzinę i dzień i potem jesteśmy przyjmowani w tym wyznaczonym terminie. Nie potrzeba do tych poradni skierowań – zgłaszamy się bezpośrednio do rejestracji tych poradni.

Jakie są czasy oczekiwań jeżeli chodzi o nasz szpital?

- Jeśli chodzi o poradnie psychiatryczną to kwestia kilku dni, jeśli mówimy o poradni ginekologiczno-położniczej to kilkanaście dni oczekiwania, w zależności od potrzeby. W przypadku pozostałych poradni ten czas oczekiwania jest bardzo różny. Te które cieszą się ogromnym zainteresowaniem na przykład kardiologiczna, okulistyczna – tutaj zdecydowanie dłużej trzeba czekać. Niemniej jednak są też tak zwane przyjęcia pilne i tutaj po kwalifikacji do przyjęcia pilnego pacjent jest natychmiast przyjmowany. Poza tym w ramach tych wszystkich poradni świadczymy konsultacje specjalistyczne związane z pobytem na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. I tutaj ścieżka postępowania jest taka, że jeżeli ktoś jest na SOR i wymaga nagłej konsultacji, to jest to również w ten sposób realizowane. Z tego miejsca chciałbym prosić, aby nie na każdym skierowaniu do poradni specjalistycznej pisać PILNE, bo pacjent tak chce. W większości spotykamy się z tym, że do niektórych poradni specjalistycznych wszyscy pacjenci przychodzą z dopiskiem pilne. Koledzy specjaliści mówią potem, że w 90 proc. ci pacjenci nie wymagają konsultacji pilnej. Trzeba by ewentualnie analizować potrzebę skierowań i dopisku PILNE, dlatego, że jest to element obciążający samą poradnię. Być może ten pacjent pilnego przyjęcia wcale nie wymaga.
Rozumiem, że jest to także apel do pacjentów.

- Z jednej strony do pacjentów żeby nie wywierali wpływu na swoich lekarzy, a z drugiej strony do lekarzy, żeby pisząc skierowania do poradni specjalistycznych dopisek "PILNE" używać zgodnie z zasadami.

Podsumowując, po pierwszej wizycie na którą potrzebne jest skierowanie lekarz specjalista uzna, że musimy być pod jego opieką to na kolejne terminy skierowanie nie jest już wymagane.

- Nie jest potrzebne, przy czym zaznaczam – chodzi o tą samą jednostkę chorobową, to jest szalenie ważne. Podam przykład: jeżeli ktoś ma skierowanie do poradni kardiologicznej z powodu nadciśnienia tętniczego, a następnym razem trafia z powodu choroby wieńcowej, są to dwie oddzielne jednostki chorobowe i wtedy należy mieć dwa oddzielne skierowania: jedno na nadciśnienie, drugie na chorobę wieńcową. Jeżeli kontynuujemy przez cały czas leczenie – przykładowo choroby wieńcowej, to wystarczy nam jedno, podstawowe skierowanie. Pamiętajmy, że skierowanie na daną jednostkę chorobową jest ważne do czasu zakończenia leczenia w poradni specjalistycznej.

źródło: Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Faryzeusz01.04.2023, 06:47
Też go mam dość!
Nie!!!31.03.2023, 20:28
Znowu on?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl