03.04.2023, 19:21 | czytano: 1203

Dziś ceremonia przekazania Ognia Pokoju w Rzymie na tegoroczne Igrzyska Europejskie

O godzinie 19:30 w rzymskim muzeum Ara Pacis rozpocznie się ceremonia rozpalenia i przekazania Ognia Pokoju, jednego z symboli Igrzysk Europejskich. W uroczystości weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda. Do Rzymu polecieli także polscy sportowcy - Anita Włodarczyk, Maja Włoszczowska i Robert Korzeniowski. Zawody w ramach IE rozgrywane będą m. in. w Nowym Targu i Zakopanem.
Gospodarzem uroczystości będzie prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) Spyros Capralos. Komitet Organizacyjny Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska reprezentować będzie Marcin Nowak, a region Małopolska Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski. Wydarzenie będzie transmitowane za pośrednictwem telewizji internetowej EOC.
Ogień Pokoju otrzyma Robert Korzeniowski. Czterokrotny mistrz olimpijski dokona symbolicznego zapalenia pochodni, która następnie wyruszy w drogę do Polski. Sztafetę z Ogniem Pokoju rozpocznie najbardziej utytułowana obecnie polska sportsmenka Anita Włodarczyk. Od tego ognia 21 czerwca w Krakowie odpalony zostanie znicz Igrzysk Europejskich.

Igrzyska Europejskie rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. W rywalizacji sportowej weźmie udział około siedmiu tysięcy sportowców z 48 krajów. W programie Igrzysk znalazło się 29 dyscyplin. 19 sportów ma się odbyć w randze kwalifikacji olimpijskich do Paryża 2024. W trzynastu dyscyplinach stawką będą dodatkowo medale mistrzostw Europy.

opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
olimpion04.04.2023, 10:43
A dlaczego w Rzymie a nie na Akropolu w Atenach? Może powinno się toto nazywać Wezuwiada? Bo olimpiada od greckiego Olimpu. Chociaż jeżeli zawody będą na Podhalu, to najbliższa góra wulkaniczna to Żar. Więc może Żararaka ;)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl