23.05.2023, 15:12 | czytano: 1560

XX. Ogólnopolski "Tydzień Bibliotek" dobiegł końca (zdjęcia)

Zakończyły się obchody Tygodnia Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie.
Niewątpliwie najciekawszą formą promocji biblioteki, książki i pisarstwa są spotkania autorskie.

W tym roku zaproszono autorkę wielu książek dla dzieci, Renatę Piątkowską wraz z lektorką, czytającą jej utwory, Malwiną Kożurno. Panie przedstawiały młodzieży niesamowitą postać Malalę Yousafzai – pakistańskią dziewczynkę, walczącą o prawa dzieci do nauki, za co w 2014 roku została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla. Uczniowie Szkół Podstawowych w Łopusznej i w Dursztynie otrzymali cenną lekcję, która niesie przesłanie jak wielką wartością jest wolność i możliwość zdobywania wiedzy.
Z kolei w filii w Łopusznej gościła Tanya Valko - znana i lubiana autorka bestsellerowej „Arabskiej Sagi” i „Azjatyckiej Sagi”. Pisarka przybyła na spotkanie z mężem, Igorem Kaczmarczykiem – byłym dyplomatą, arabistą, tłumaczem, który był moderatorem ich dialogów. Tanya Valko wprowadziła naszych słuchaczy w świat orientu, opowiadając o swoim życiu i dorobku zawodowym, którego mogła doświadczyć mieszkając w Libii, Arabii Saudyjskiej oraz w Indonezji.
Zorganizowane grupy zapraszano także na różnorodne lekcje biblioteczne.

Gminna Biblioteka w Waksmundzie wyświetliła dla uczniów z klasy V miejscowej szkoły podstawowej prezentację multimedialną na temat historii książki. Placówka wsparła się też kartami pracy z kolejnymi etapami rozwoju książki i przeprowadziła z młodzieżą pogadankę, rozpoczynając ją pytaniem, skierowanym do każdego z uczestników: „Dlaczego nie czytam książek?”. Najczęstszą odpowiedzią był niestety brak czasu.

Kolejną lekcję biblioteka przeprowadziła z udziałem klasy II. Tym razem skupiano się na bohaterach z ,,Detektywa Pozytywki”. Poprzez karty pracy z różnymi zadaniami, takimi jak łamigłówki i wykreślankami, próbowano określić cechy detektywa. Dzieci poznawały poszczególne postacie oraz przygody, które je spotkały, wsłuchując się w czytane przez bibliotekarkę treści.

Dla najmłodszej grupy z Niepublicznego Przedszkola w Waksmundzie biblioteka przygotowała zajęcia z ,,Czarnoksiężnikiem ze Szmaragdowego Grodu”. Historia o Dorotce, strachu na wróble, blaszanym drwalu, tchórzliwym lwie i czarnoksiężniku Ozie, została opowiedziana przez bibliotekarkę. Zainteresowanie dzieci było ogromne. Najwięcej jednak emocji dostarczyła im możliwość przebrania się za poszczególne postacie.

Filia w Gronkowie zaproponowała przedszkolakom z miejscowego Niepublicznego Przedszkola przygodę z postaciami, stworzonymi przez skandynawską pisarkę, Tove Jansson. Dzieci poznawały Muminki, podczas zabawy „Zgadnij kto to”, rozwiązywały bajkowe zagadki oraz wykonały własnoręcznie prace plastyczne związane z poznanymi bohaterami.

W odwiedzany do filii w Harklowej przybyła grupa przedszkolaków, której zaprezentowano opowiadanie Wojciecha Widłaka pt. ,,Rower”. Dzieci wymieniały wszelakie znane im pojazdy. W wyodrębnionych jednośladach znalazły zwycięzcę ,,plebiscytu na najlepszą maszynę do przemieszczania się”. Największą atrakcją było dla maluchów przymierzanie kasku rowerowego, narciarskiego, budowlanego oraz przeznaczonego do jazdy na hulajnodze. Wszystko po to, aby zobrazować dzieciom bardzo ważną kwestię – bezpieczeństwa podczas uprawiania sportu.

W bibliotece w Klikuszowej 6-latki z przedszkola ,,Tuptusiowo” przeżywały przygody Fenka z serii ,,Dobre zachowanie”. Główny bohater uczył się szacunku i okazywania życzliwości starszym osobom. Dzieci przypomniały sobie też trzy magiczne słowa: proszę, dziękuje i przepraszam, a także zwroty grzecznościowe, m.in.: ,,Dzień dobry!”

Filię w Lasku odwiedzili najmłodsi czytelnicy - przedszkolaki wraz z maluchami ze szkoły podstawowej. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta. Dzieci wysłuchały opowiadania Gabrieli Rzepeckiej pt. ,,Gdy Pola się zgubi’’. Bohaterka to niezwykła dziewczynka, która będąc na wakacjach z rodzicami ciągle się gubiła. Gdyby nie pewne zasady bezpieczeństwa, których nauczyli ją rodzice, być może nie odnalazłaby się tak szybko. I tak właśnie dzięki tej historii przedszkolaki poznały, czym jest własne bezpieczeństwo na wyprawach, jak sobie poradzić samemu na ulicy, w obcym miejscu, jakie osoby prosić o pomoc, o czym pamiętać, kiedy ktoś naprawdę się zgubi? Tutaj niezwykle istotne okazały się poznane zasady, tzw. ,,sześć zasad dla zagubialskich’’. Dzieciom bardzo spodobały się te prawidła i obiecały o nich pamiętać. Na koniec przedszkolaki otrzymały od bibliotekarza drobne upominki, zakładki i lizaki. Również jako najmłodsi czytelnicy zostali włączeni do projektu ,,Mała Książka Wielki Człowiek’’.

W filii w Nowej Białej odbyło się spotkanie z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola Magiczna Kraina. Dzieci wysłuchały pięknej historii, zawartej w opowiadaniu pt.: "A Królik słuchał". Narracja utworu uczy, jak ważne jest, aby zrozumieć własne uczucia i potrzeby. Uświadamia także, że w niektórych sytuacjach nie mają znaczenia słowa, ale wystarczy nasza obecność i samo wysłuchanie kogoś, aby mu pomóc. Z kolei treści zawarte w książce ,,W moim sercu” zostały odczytane w obecności przedszkolaków i zerówkowiczów, przybyłych do biblioteki ze szkoły podstawowej. I tak jak twórca dzieła, tak i dzieci jednogłośnie stwierdziły, że ,,w każdym sercu mieszka wiele uczuć”.

Biblioteka w Ostrowsku gościła dwie grupy. Najpierw zerówkowicze wzięli udział w zajęciach poświęconych historii piśmiennictwa i książki, począwszy od tekstów mówionych, poprzez stworzenie pisma obrazkowego, tabliczki gliniane z pismem klinowym, egipskie hieroglify, zwoje, kodeksy, kończąc na edycjach tekstów w programie Word. Dzieci poznały rodzaje opraw, m.in. inkunabułów czy starodruków. Został im naświetlony temat skryptoriów i praca skrybów. Dzięki prezentacji multimedialnej miały możliwość zobaczenia wynalazku Jana Gutenberga - maszyny drukarskiej z ruchomymi czcionkami, a także dowiedziały się, kto wynalazł papier czerpany. Uczestnicy dostali też specjalne zadanie, aby wspólnie stworzyć swoją pierwszą książkę, której główną postacią jest miś. Zerówkowicze w tym celu otrzymali specjalne karty pracy.
Drugą grupą odwiedzającą bibliotekę były dzieci z Niepublicznego Przedszkola Bajkowy Świat z Ostrowska. Grupa, kontynuując zajęcia z bohaterami książek z serii o Panu Kuleczce, omówiła zasady bezpiecznego użytkowania, m.in.: roweru, hulajnogi, rolek, łyżw i nart. Dzięki eksponatom w postaci kasków zajęcia były jeszcze bardziej atrakcyjne.

W rogoźnickiej placówce odbyło się spotkanie z książką, skierowane do uczniów klasy 0. Mali czytelnicy wysłuchali opowiadania Anity Głowińskiej pt.:,,Kicia Kocia w bibliotece”. Dowiedzieli się, co oprócz wymienionych przez dzieci działań, można robić w bibliotece oraz jak ważną rolę odgrywa nauka pisania i czytania. Wspomagając się metodyką Montessori, odbyła się także nauka literek poprzez zabawę, a także działalność plastyczna, w której to dzieci z kartonika i włóczki próbowały odtworzyć postać głównej bohaterki.

Najbardziej jednak urozmaiconą formą działalności bibliotecznej są warsztaty literacko-plastyczne.

Wzięli w nich udział uczniowie z klasy II, będący czytelnikami Filii w Lasku. Warsztaty prowadziła Anna Mrożek. Z okazji Roku Aleksandra Fredry dzieci tworzyły kogucika, który odzwierciedlał jednego z głównych bohaterów wiersza pt. ,, Dwa koguty’’. Prace pod okiem instruktorki wyszły niezwykle pięknie. Dzieci poznały fantastyczną technikę pracy, korzystając z różnych materiałów (kolorowe druciki, piórka, złotko).

Bibliotekarze są przekonani, że działania, które podjęły placówki na długo zostaną w pamięci uczestników. Serdecznie dziękujemy za wszelkie zaangażowanie opiekunów grup oraz samych użytkowników.

Źródło: GBP w Waksmundzie, r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl