23.05.2023, 21:02 | czytano: 454

99. rocznica urodzin Mariana Sucheckiego, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Poznajcie Mariana Sucheckiego. Urodził się 24 maja 1924 roku w Zakopanem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 28 marca 1942 roku w wieku 18 lat. W transporcie tym znaleźli się również inni więźniowie z Cichego, Łopusznej, Szczawnicy, Szaflar i Sromowiec Wyżnych.
"28 marca 1942 roku numerami od 27361 do 27415 oznaczono 55 więźniów skierowanych do KL Auschwitz przez Sipo u. SD z więzienia w Tarnowie.
Nie zachowały się żadne dokumenty czy też relacje byłych więźniów; na podstawie których byłoby możliwe poznanie szczegółów dotyczących okoliczności przybycia tego transportu, przyjęcia do obozu, przebiegu kwarantanny, umieszczenia więźniów w blokach mieszkalnych czy przydziału do komand roboczych."
KSIĘGA PAMIĘCI

Od tamtego czasu Marian Suchecki stał się numerem 27398. Do KL Auschwitz trafił wraz z Leopoldem Bednarczykiem z Cichego – lekarzem, synem posła na Sejm z ramienia PSL Piast, działaczem Związku Podhalan oraz Konfederacji Tatrzańskiej, Władysławem Słowikiem ze Szczawnicy – cieślą, aresztowanym za przeprowadzanie ludzi przez granicę ze Słowacją i Augustynem Suskim z Szaflar – polskim poetą, działaczem ruchu ludowego, pedagogiem oraz założycielem Konfederacji Tatrzańskiej.

Marian Suchecki doczekał wyzwolenia. Niestety, pozostali wymienieni więźniowie nie mieli tyle szczęścia. Wszyscy zginęli w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

opr. Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl