24.05.2023, 10:47 | czytano: 1014

Do 1 czerwca wnioski o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Sprawdź wiadomości na swoim PUE ZUS

Niemal 360 tys. przedsiębiorców już przesłało wniosek do ZUS o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej, na łączną kwotę ponad 665 mln złotych. Czas na złożenie tego dokumentu przez PUE ZUS mija 1 czerwca.
Do 22 maja płatnicy musieli złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok. Z tego powodu część przedsiębiorców będzie mieć nadpłatę.
Zgodnie z przepisami 1 czerwca 2023 r. mija czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Dokument wygenerowany przez ZUS jest na profilu płatnika na PUE ZUS. Trzeba go potwierdzić, podpisać i odesłać do 1 czerwca, przez PUE. Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie przedsiębiorcy, najpóźniej do 1 sierpnia.

Jeśli przedsiębiorca nie wystąpi o zwrot, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie do końca 2023 r. – o ile KAS nie przekaże informacji o rozbieżnościach w dokumentach w ZUS-u i w urzędzie skarbowym, które dotyczą formy opodatkowania oraz wysokości przychodów lub dochodów.

Gdy płatnik składek nie złożył do ZUS rocznego rozliczenia w terminie do 22 maja, może jeszcze to zrobić, ale nie później niż do 30-31 maja 2023 roku. Musi jednak pamiętać, że jeśli przysługuje mu zwrot, to do 1 czerwca powinien zatwierdzić i odesłać przez PUE ZUS przygotowany wniosek RZS-R. Będzie on dostępny w dokumentach roboczych. Samo przekazanie dokumentów rozliczeniowych po terminie (w tym roku po 22 maja) nie powoduje konsekwencji.

Jeśli po rozliczeniu jest niedopłata – trzeba uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień 2023 r., czyli do 22 maja 2023 roku. Opłacenie po terminie powoduje naliczenie odsetek za zwłokę – jeśli przekraczają kwotę 34,90 złotych.

Od 1 stycznia 2022 r. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest zależna od formy opodatkowania i rodzaju pozarolniczej działalności.
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie dotyczy:

- płatników na karcie podatkowej,
- twórców i artystów,
- wspólników spółki komandytowej,
- jednoosobowej spółki z o.o.,
- osób współpracujących.

Źródło: ZUS, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Gustaf24.05.2023, 13:08
Proszę spojrzeć na równość w traktowaniu ludzi przez aparat państwa. Jeśli ja miałbym dług wobec ZUS, skarbówki itp to mogą blokować konta, wysyłać komorników itd. Jeśli zaś instytucja państwowa pobrała więcej niż powinna to ja muszę złożyć wniosek żeby mi łaskawie oddano. A gdy wniosku nie złoże to nie zostanie mi oddane. Niech ktoś poda logiczny argument dlaczego mam o to wnioskować a nie ZUS sam oddaje pieniądze wraz z odsetkami
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl