25.05.2023, 18:09 | czytano: 629

II Pielgrzymka Lachów i Górali do Kalwarii Zebrzydowskiej

Fot. UMWM
Pod koniec sierpnia odbędzie się II Małopolskie Spotkanie Regionów w Kalwarii Zebrzydowskiej.
W briefingu prasowym zapowiadającym pielgrzymkę wzięli udział m.in. poseł RP Patryk Wicher, marszałek Witold Kozłowski, przedstawiciele Archidiecezji Krakowskiej oraz samorządowcy.
Głównym punktem obchodów II Małopolskiego Spotkania Regionów, które odbędzie się 27 sierpnia, będzie Msza Święta w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym sprawowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego. Muzyczną oprawą mszy świętej będą pieśni przygotowane przez poszczególne zespoły regionalne. Spotkanie będzie okazją do prezentacji poszczególnych regionów Małopolski, występów zespołów regionalnych i wystaw z dziełami twórców ludowych i produktami lokalnymi.

- Nasza współpraca odbywa się pomiędzy różnymi grupami regionalnymi. Tak się też stało rok temu. Właśnie 22 maja 2022 roku, właśnie po takich spotkaniach i współpracy pomiędzy góralami i lachami odbyła się właśnie msza święta w Jazowsku. Cieszymy się, że w tym roku będziemy mogli gościć w Kalwarii. Wszystkim dziękuję - dziękuję za tę otwartość, dziękuję władzom województwa na czele z panem marszałkiem Witoldem Kozłowskim. Liczymy na to, że będzie to naprawdę wielkie, bogate, ale też szczere i radosne spotkanie - mówił Andrzej Skupień ze Związku Podhalan.

- Spotkał nas zaszczyt i obowiązek. Dotychczas odbyło się już spotkanie robocze, gdzie program został wnikliwie przeanalizowany w aspekcie duchowym i logistycznym. Musi tu być współdziałanie instytucjonalne – i faktycznie tak będzie. Mamy dokładny podział zadań. Część duchowa koncentrująca się w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym oraz część świecka, aspekt kulturowy i twórczy, który odbędzie się w mieście, które będzie organizacyjnie przygotowane. Zostanie przygotowana między innymi scena, zabezpieczony zostanie przemarsz, zostaną przygotowane występy zespołów regionalnych oraz cała logistyka. To dla nas szczególne wyróżnienie, jednocześnie zobowiązanie i tutaj wdrażamy profesjonalne, standardowe przygotowanie - podkreślał Augustyn Ormanty, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej.

Organizatorem spotkania jest Zarząd Główny Związku Podhalan im. Św. Jana Pawła II i Związek Podhalan w Polsce Oddział w Nowym Sączu. Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Tom26.05.2023, 08:15
Tyni,tyni za grosięta . Całość imprezy też za parę groszy zarejestruje znany reżyser Julian przy pomocy niemniej znanego operatora Kamila. Tyni,tyni
ta ruda25.05.2023, 18:43
A gdzie Paluchówna???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl