26.05.2023, 09:50 | czytano: 854

104. rocznica urodzin Bronisława Bafii, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Brama w Auschwitz
Poznajcie Bronisława Bafię. Urodził się 26 maja 1919 roku w Olczy. Był rolnikiem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 25 lutego 1941 roku.
"25 lutego 1941 roku z więzienia w Tarnowie przywieziono do KL Auschwitz kolejny transport, składający się z 60 mężczyzn. (...)
Ze względu na brak relacji więźniów tego transportu nie wiadomo, co było powodem ich aresztowania. Nie da się ustalić z całą pewnością, jakim środkiem lokomocji przywieziono ich do obozu i jaki przebieg miała ich droga do KL Auschwitz.
Po przybyciu do obozu wciągnięto ich do rejestru więźniów, oznaczono kolejnymi numerami od 10732 do 10791 i po przebraniu w odzież obozową, sfotografowano w trzech pozach w pracowni fotograficznej wydziału politycznego. Zachowały się jednak tylko nieliczne fotografie więźniów.

Prawdopodobnie, tak jak ich poprzednicy, poddani zostali przepisowej kwarantannie, po odbyciu której zostali przydzieleni do komand roboczych. Zima 1941 roku to szczególnie trudny okres dla więźniów. Ogromna śmiertelność była skutkiem panujących w obozie warunków bytowych, chorób, niewolniczej pracy, często bezsensownej, a zawsze ponad siły wygłodzonych więźniów, stąd zapewne wielu z nowo przybyłych nie doczekało wiosny."

KSIĘGA PAMIĘCI

Bronisław Bafia od tamtego czasu stał się numerem 10772. Dalsze Jego losy nie są znane.

opr. Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl