31.05.2023, 10:36 | czytano: 565

Jak dobrze przyprawić śledzie? 5 praktycznych wskazówek (art.sponsorowany)

Polska tradycja kulinarna jest pełna różnorodnych smaków i aromatów. Jednym z najbardziej lubianych dań naszej kuchni są śledzie. Te niepozorne ryby mogą stać się prawdziwym kulinarnym rarytasem, jeśli tylko odpowiednio się je przyprawi. Jak to zrobić? Oto pięć praktycznych wskazówek, które pomogą Ci odkryć tajemnicę ich wyjątkowego smaku!

Wybierz odpowiedni produkt

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad przyprawianiem śledzi, najpierw warto wiedzieć, które kupić. W sklepach dostępne są warianty solone, wędzone oraz słone – w dodatku zalewa się je olejem, octem lub sosem w formie dań gotowych. Najlepszą podstawą do przygotowania własnych przepisów są śledzie w słonej zalewie, które możemy samodzielnie namoczyć i doprawić wedle własnego gustu. Należy pamiętać, aby wybierać śledzie o jednolitym kolorze, bez plam i o zwartej konsystencji. Wśród polecanych marek z pewnością możemy polecić produkty Lisner.

Pamiętaj o opłukaniu śledzi

Podczas przygotowywania śledzi, nie możemy zapomnieć o jednym ważnym kroku – opłukaniu. Śledzie solone, które najczęściej wykorzystujemy do przygotowania dań, są bardzo wyraziste, więc aby osłabić ich słony smak, należy je dokładnie opłukać lub umieścić w naczyniu wypełnionym wodą na kilka godzin. W ten sposób mięso ryby staje się delikatniejsze i lepiej chłonie aromaty ziół.
Oczywiście, jeśli preferujesz bardziej intensywny, słony smak, możesz pominąć ten krok. Jednak pamiętaj, że zbyt duże stężenie soli może zagłuszyć walory innych przyprawy, które dodasz do swoich śledzi. 


Sięgnij po aromatyczne zioła i dodatki

Zastanawiasz się, jakie zioła sprawdzą się najlepiej do śledzia? Przy jego przyprawianiu warto sięgnąć po sprawdzone dodatki do ryb, takie jak: pieprz czarny, bazylia, nać pietruszki, papryka słodka, tymianek, ziele angielskie, liść laurowy, rozmaryn, kolendra, oregano, czy kurkuma.
Ciekawym dodatkiem do ulubionego przysmaku Polaków jest czubryca – korzenno-pieprzowa kuzynka ogrodowego cząbru o silnym aromacie, która doskonale współgra z subtelnym smakiem śledzia.
Jeżeli korzystasz z gotowych przypraw, zwróć uwagę czy w ich składzie znajduje się sól – w przypadku nadmiernego zastosowania mieszanki lub nieopłukania uprzednio filetów, danie może okazać się zbyt słone.

Przygotuj śledzie korzenne…

Jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości wyjątkowym daniem ze śledzi, warto zdecydować się na przygotowanie śledzi korzennych. Ten tradycyjny sposób przyrządzenia gwarantuje niezapomniane smaki i aromaty. Wystarczy, że użyjesz gotowej przyprawy do piernika lub skomponujesz własną z: cynamonu, imbiru, goździków, kardamonu, gałki muszkatołowej, ziela angielskiego, pieprzu i anyżu. Ciekawą propozycję przepisu na śledzie korzenne znajdziesz na przykład na tej stronie: https://www.lisner.pl/przepisy/sledzie-w-korzennej-marynacie

… albo wypróbuj śledzia z curry!

Jeśli zastanawiasz się, która z dostępnych na rynku przypraw doskonale wydobędzie pełnię smaku Twoich śledzi, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Wypróbuj curry! Ta aromatyczna i pikantna przyprawa o charakterystycznym, złocistym kolorze dostępna jest w prawie każdym sklepie spożywczym. Składa się z na nią najczęściej kurkuma, gorczyca, kmin rzymski, imbir, cynamon, pieprz czarny, chili, sól oraz kolendra.
Curry to nie tylko wyrazisty smak, który pięknie uzupełni śledzie. To również skarbnica prozdrowotnych właściwości. Ta symfonia przypraw jest źródłem składników o działaniu przeciwzapalnym, które mogą pomóc w redukcji stresu oksydacyjnego, poprawie kondycji serca, a nawet w regulacji poziomu cukru we krwi.
Mariaż śledzia z curry to świetne połączenie ulubionej ryby Polaków z egzotyką wprost z dalekich zakątków Azji. 
Przyprawiając śledzie, pamiętaj o naszych radach, ale nie bój się też dodawać swoich ulubionych przypraw i ziół. To właśnie kreatywność w domowej kuchni pozwala przekształcić ulubione dania w prawdziwy kulinarne majstersztyki!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl