31.05.2023, 12:24 | czytano: 607

Dieta ketogeniczna – zalety i wady jej stosowania (art. sponsorowany)

Dieta ketogeniczna, czyli tzn. „dieta keto” stosowana jest, aby zmniejszyć tkankę tłuszczową. Dieta ta polega na ograniczeniu do minimum spożywania węglowodanów i zastąpienie ich tłuszczami oraz białkiem. W tym artykule zastanowimy się czy faktycznie dieta ta spełnia swój cel oraz czy przy okazji nie ma ona również innych zalet raz negatywnych skutków ubocznych.

Zalety diety ketogenicznej

Odpowiadając wprost na pytanie postawie w poprzednim akapicie – tak, dieta keto pozwala zmniejszyć tkankę tłuszczową. Efekty są wręcz zdumiewające. Osoby poddane tej diecie w dosyć krótkim czasie zrzucają nawet do kilkudziesięciu kilogramów. Dlaczego tak się dzieje? Gdy przestaniemy dostarczać organizmowi węglowodanów, zaczyna on wytwarzać ciała ketonowe, które zaczynają czerpać energię z tkanek tłuszczowych. Stan ten nazywamy: ketozą. Oznacza to, że bardzo ważne jest, aby być konsekwentnym podczas stosowania tej diety. Zrobienie kilku dni przerwy, może spowodować, wybicie organizmu ze stanu ketozy.

Olbrzymią zaletą jest również fakt, że podczas tej diety nie musimy liczyć kalorii. Osoby, które są miłośnikami mięsa, fantastycznie się tu odnajdą. Lista zalet jednak na tym się nie kończy. Może dla niektórych osób okaże się to zaskakujące, ale podczas stanu ketozy, rzadziej odczuwamy zmęczenie. Organizm domaga się drzemki po zjedzeniu obiadu? Na diecie keto – nigdy więcej! Po zjedzeniu keto-posiłku mamy mnóstwo energii na obowiązki dnia codziennego. Co ciekawe jeżeli musisz zerwać nockę i śpisz tylko 3h to – żaden problem! Jeżeli Twój organizm jest w stanie ketozy to wstajesz wypoczęty i gotowy do działania! Przez cały dzień funkcjonujesz jak gdyby nigdy nic. Nie potrzebujesz kilkunastu godzin snu, aby czuć się wyspanym! (Pamiętaj, aby tego nie nadużywać. Bez względu na stosowaną dietę, sen pełni ważną rolę regeneracyjną.)

Niesamowitą zaletą diety keto jest również brak poczucia głodu. Masz tak czasami, że burczy Ci w brzuchu, mimo, że to jeszcze nie jest Twoja pora na posiłek? Oczywiście, każdy tak ma. Wszystko dlatego, że organizm uzależnia się od węglowodanów. Domaga się jedzenia, nawet, gdy już dostarczyliśmy mu wystarczającą ilość. Tu właśnie tkwi jedna z przyczyn otyłości. Dostarczamy sobie jedzenia, gdyż tego właśnie zbyt często domaga się nasz organizm. A ciężko przecież jest się oprzeć pokusie sięgnięcia po kolejnego pączka lub czekoladę. Stan ten można porównać do uzależniania np. od papierosów. Nie łatwo wychodzi się z nałogu, ufając tylko wolnej woli. Na ratunek przychodzi dieta keto. Ostawiając węglowodany, odstawiamy substancję, od której uzależnia się nasz organizm.

Wady diety ketogenicznej

Tym samym płynnie przeszliśmy do wad. Na diecie keto, ważne jest, aby przypominać sobie o spożywaniu posiłków. Gdy nas organizm nie odczuwa głodu, sami świadomie musimy dostarczać mu odpowiedniej ilości jedzenia. Jednak, jeżeli będziemy trzymać się schematu np. trzech lub pięciu posiłków dziennie, to poradzenie sobie z tym problemem, nie będzie dużym wyzwaniem.

Do wad również można zaliczyć stan tzw. „keto grypy”. Przez pierwsze dni diety, gdy organizm zaczyna wchodzić w stan ketozy, możemy czuć lekkie osłabienie organizmu. Oczywiście nie jest to nic poważnego. To tylko naturalna reakcja organizmu na zachodzące zmiany.

Być może dla niektórych osób wadą okaże się również koszt. Codzienna dieta oparta na węglowodanach może być nieco tańsza, niż ta oparta na białku i tłuszczu. Tutaj jednak sam musisz przeliczyć i porównać koszt jaki obecnie wydajesz na jedzenie, z tym jaki będziesz wydawał na diecie keto. Jeżeli mieści to w Twoim budżecie to z całą pewnością warto! Inne diety oparte na dietach pudełkowych czy wysublimowanych produktach wcale mogą nie być tańsze, a afekty mogą okazać się znacznie mniejsze niż na diecie keto.

Dieta kateogeniczna – a różne choroby

Przechodząc do podsumowania warto tutaj wspomnieć o przypadkach indywidualnych. Dla osób, które mają problemy m.in. z wątrobą, żołądkiem bądź jelitami, przed przejściem na dietę keto, wskazana jest konsultacja z lekarzem i ciągłe monitorowanie skutków diety. Jednak z drugiej strony dieta keto wspiera i pomaga przy leczeniu skutków różnych innych schorzeń (m.in. padaczka, Alzheimer, cukrzyca, stwardnienie guzowate). Tutaj oczywiście również niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Chcesz dowiedzieć się więcej o diecie ketogenicznej? Odwiedź stronę https://ketodietetyk.pl/dieta-ketogeniczna-dla-poczatkujacych/ i zapoznaj się ze wszystkimi informacjami.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl