30.06.2023, 15:58 | czytano: 1710

Promocja książki "Ani za cały świat. Historia małżeństwa Mików" (zdjęcia)

zdj. Jakub Wojtyczek
LIPNICA WIELKA. Na Placu Piotra Borowego, pod Murem Ojców Niepodległości odbyła się promocja książki pt. „Ani za cały świat. Historia małżeństwa Mików”.
Przy orawskich melodiach witając zebranych, otwarcia promocji i inauguracji 47. Święta Pasterskiego dokonał Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt. Orawską gawędą pt. „Józefinka” o bohaterskiej postawie Józefy zebrani zostali wprowadzeni w temat spotkania.
Gośćmi szczególnymi spotkania byli autorzy publikacji w osobach: Karolina Kowalczyk, Robert Kowalczyk, Małgorzata Liśkiewicz, dr Michał Wenklar, dr Barbara Zgama. Po zaprezentowaniu biogramów artystów miała miejsce rozmowa o publikacji.

Książka zawiera pięć rozdziałów – pięć opowieści z których każda jest odmienna, a których to bohaterami są Józefa i Emil Mika. W słowie od autorów czytamy: „…Brali oni udział w kształtowaniu granic państwa polskiego po Wielkiej Wojnie, wykonali ogromną pracę, żeby wyrwać Orawiaków z biedy i edukacyjnego zacofania, pustkę instytucjonalną zapełnili imponującą liczbą udanych przedsięwzięć. Czas ich życia to czas wielkich zmian ładu światowego i przemian społecznych oraz konieczność ciągłej walki o kształt niepodległego państwa polskiego. Wzięli znakomity udział w tej swojej cząstce historii. Śmierć spotkała ich z rąk hitlerowskich okupantów.

Rozmowę o książce z autorami prowadziły Dominika Wachałowicz Kiersztyn i Stanisława Kucek. Zgromadzona publiczność mogła dowiedzieć się jak powstawała publikacja, każdy z autorów opowiedział o swojej fascynacji małżeństwem Mików.

Wydawcą tej ważnej dla Orawy publikacji jest Gmina Lipnica Wielka.

Publikacja jest pracą zbiorową, obejmującą 5 rozdziałów, które poprzedza słowo Wójta Gminy oraz słowo Autorów.
Redakcja: Karolina Kowalczyk i Robert Kowalczyk.
Korekta: Arleta Garbień
Projekt okładki: Karolina Kowalczyk ze szkiców M. Kostrzewy-Smreczak
Objętość: 200 stron
Skład i redakcja techniczna: Arkadiusz Morawski
Druk: Zakład Poligraficzny „MK” Nowy Targ
Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami archiwalnymi i dokumentalnymi oraz mapami i tabelami historycznymi.

Dofinansowana została w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie.

źródło: organizatorzy, zdj. Jakub Kubczak Wojtyczek
Może Cię zainteresować
komentarze
Wow01.07.2023, 07:52
To jest dobre
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl