04.07.2023, 10:18 | czytano: 1359

Eko niedziela w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj
W niedzielę w rabczańskim amfiteatrze odbył się piknik ekologiczny.
Impreza bogata w atrakcje, przyciągnęła całe rodziny. Na scenie odbywały się występy artystyczne i konkursy, w strefie dziecięcej trwały ciekawe warsztaty i zajęcia edukacyjne, a w strefie targowej można było upolować produkty wyprodukowane z poszanowaniem środowiska. W otwarciu imprezy wziął udział burmistrz Leszek Świder.
- Uważamy, że dla nas, jako uzdrowiska, nie ma innego kierunku jak czyste powietrze, czysta woda i czyste środowisko. I takie działania prowadzimy – powiedział. - Osiągnęliśmy pewien sukces, zniknęliśmy z niechlubnych list gmin uzdrowiskowych, które mają bardzo poważny problem z zanieczyszczonym powietrzem. Nadal mamy pewne przekroczenia, nie są one wielkie, ale nadal chcemy z tym walczyć. W ub. roku otrzymaliśmy nagrodę EKO Hestii za dbałość o czyste powietrze. To dla nas wielki sukces i docenienie pracy, jaką wykonujemy. To była nagroda na wyznaczenie kierunku, konsekwencje działania i nie schodzenie z obranej drogi. Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć rezultat, na którym nam zależy. Burmistrz dodał, że powietrze nie zna granic, dlatego działania muszą być podejmowane na terenie całej gminy, stąd m.in. działania w celu gazyfikacji całego jej obszaru. Krynica-Zdrój i Rabka-Zdrój znalazły się w gronie gmin uzdrowiskowych, które otrzymały pieniądze na eksperymentalny odwiert, pozwalający ogrzewać budynki użyteczności publicznej ciepłem z wnętrza ziemi. - Liczę, że te wszystkie działania, które podjęliśmy przyniosły już efekt i przyniosą jeszcze większy – zaznaczył włodarz gminy.

W strefie gastronomicznej odbywała się też degustacja potraw na biodegradowalnych naczyniach. Tu warto dodać, że wydarzenie odbywało się z poszanowaniem ekologicznych zasad – unikano jednorazowych plastikowych naczyń, na terenie imprezy były śmietniki do segregacji odpadów. Potrawy serwowała Restauracja Przełęcz, zwycięzca ubiegłorocznego konkursu na EKO-MIEJSCE w Rabce, które dostała za wrażliwość na prowadzenie biznesu wrażliwego ekologicznie.

Jednym z najciekawszych wydarzeń były warsztaty: budowania zaczarowanych lasów w pudełku, ozdabiania drewnianych zabawek, wykonywania zabawek z wikliny, zajęcia z pszczelarzem, warsztaty zielarskie i sensoplastyka. W punkcie edukacyjnym Nadleśnictwa Nowy Targ można było zagrać w ciekawe gry edukacyjne związane z lasem. Warsztatom towarzyszyły Eko Targi.

Na trawie, nie na scenie wystąpił Teatr Mozaika z Poznania ze spektaklem „GRAJMY W ZIELONE!", a na scenie koncertowali: Studio Piosenki Young Stars, Studio Tańca So Beat, Kinga Garb & Rafał Nowak.
Przez cały czas trwania imprezy odbywały się na scenie konkursy o tematyce ekologicznej – do wygrania były atrakcyjne nagrody, także od wystawców. Uczestnicy mogli przynieść na miejsce i pozostawić w przeznaczonych do tego pojemnikach przeterminowane leki, elektrośmieci małe, przepalone żarówki, zużyte baterie, wymienić używania ubrania na inne czy wymienić się z innymi sadzonkami. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Lokomotywa. Stowarzyszenie od lat łączy działania artystyczne z ekologią. Używając narzędzi z dziedziny sztuki i teatru podejmuje liczne unikatowe inicjatywy mające wpłynąć na poprawę świadomości ekologicznej lokalnej społeczności. Z sukcesem angażuje do współpracy różne środowiska - organizacje pozarządowe, przedsiębiorców, artystów, lokalne media i samorząd.

Współpraca: Lasy Państwowe, Urząd Miasta i Gminy Rabka-Zdrój oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Targu. Partner: Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl