30.08.2023, 08:35 | czytano: 3102

Łąka kwietna w Rabie Wyżnej (zdjęcia)

Fot. Czytelnik
Z inicjatywy księdza proboszcza z Raby Wyżnej i parafian na tzw. błoniach rabiańskich powstała kwietna łąka. Cieszy się ona dużą popularnością, zwłaszcza wśród amatorów sesji zdjęciowych.
- Sam pomysł jest godny naśladowania ponieważ takie zagospodarowanie terenu ma same zalety - mówi nasza czytelniczka, która przysłał nam zdjęcia łąki. - Są bardzo korzystne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi, są miododajne i dzięki nim pszczoły mogą wytwarzać niezwykle zdrowy miód. Kwiaty mają o wiele dłuższe korzenie niż trawa, dlatego też lepiej znoszą suszę i mogą głębiej sięgać po wodę oraz pozytywnie wpływać na poziom wód gruntowych. Są także w stanie dobrze ją magazynować, dzięki czemu mogą zapobiegać erozji wodnej po ulewnych deszczach. Także parowanie wody korzystniej wypada w przypadku łąki kwietnej niż zwykłego trawnika. Wyglądają ładniej i ciekawiej niż monotonny trawnik. Lepiej także oczyszczają powietrze oraz skuteczniej obniżają temperaturę powietrza w swojej okolicy. Rośliny łąkowe cudownie prezentują się w każdej przestrzeni i wprowadzają sielski klimat, pożądany koloryt i stanowią miłą odmianę dla oka - dodaje.
oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
no p31.08.2023, 17:50
pamiętam jak na wycieczce okazało sie ze dzieci nigdy nie widziały czerwonych maków i chabrów czy bławatków.
Optymista30.08.2023, 19:55
W Rabie są fajne inicjatywy i ostatnio dużo się dzieje szkoda by było gdyby to wszystko poszło na zmarnowanie przez budowę biogazowni.
kwiaciarz30.08.2023, 10:12
A Nowy Targ nasiał taką łąkę koło samej drogi na Sikorskiego. Sama łąka spoko i w końcu powstała. Ale kwiaty tak wyrosły, że wyjazd z bocznych uliczek jest utrudniony przez słabą widoczność.
Proponuję wyciągnąć wnioski i zweryfikować plany. Łąkę przy Sikorskiego skosić i nasiać gdzieś na osiedlach, obok placów zabaw, przy pieszych alejkach i innych podobnych miejscach. Chyba urzędnicy umieją dogadać się ze spółdzielniami. Nie trzeba obsiewać hektarów w jednym kawałku, ale po kilka metrów kwadratowych w wielu miejscach miasta. Do tego w ciekawych kształtach, nie tylko prostokąty. Potem można zrobić coś takiego jak z figurkami owiec, 'znajdź je wszystkie', tyle że 'odwiedź je wszystkie'.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl