07.09.2023, 15:21 | czytano: 1237

Dawnych dworów czar

Ukazał się album „Dwory w Rabie Wyżnej i Sieniawie. Historie rodzinne” autorstwa Marzanny Raińskiej. Książka ta to opowieść o dziejach rodziny Zduniów i Głowińskich, właścicieli majątku Raba Wyżna, Sieniawa, Bielanka.
Miejscowości te połączyła wspólna historia. Dwory nierozerwalnie wpisały się w ich dzieje, stając się świadkami historii, zmian, ale również ich uczestnikami. Ich właściciele przynieśli postęp i rozwój. Dwory stały się ośrodkami kultury, oświaty czy nawet turystyki i medycyny. Zaś ich właściciele odegrali istotną rolę w życiu mieszkańców tego regionu, krzewiąc takie wartości jak przywiązanie do Ojczyzny, do ziemi, do tradycji.
Tutejsze dwory spotkało szczęście – oparły się zawieruchom dziejowym, przetrwały. Sieniawski dostał drugie życie, rabiański czeka na swój czas. Dziś są nie tylko świadkami dawnej historii, ale stanowią też niezwykle cenne okazy architektoniczne obu wsi i całego regionu. Właśnie poprzez historię ich właścicieli, gości czy mieszkańców, poznajemy ich niezwykłe dzieje, ale też dzieje Raby Wyżnej i całego regionu.

Historie majątków, rodzin, wsi, okraszone są licznymi historycznymi zdjęciami. Oglądamy na nich Rabę Wyżną, Sieniawę i okolice od czasów XIX-wiecznych, pełno tu zdjęć rodzinnych właścicieli dworów, dokumentujących ich codzienne życie, pasje, dokonania, aktywność zawodową. I w końcu mamy zdjęcia dworów, od ich początków po czasy współczesne. To historia powstania, świetności, ale i upadku.

Archiwalne materiały udostępniły na rzecz publikacji rodziny Głowińskich, a w szczególności Antoni Jan Głowiński, który został wydawcą tejże publikacji, a także Tomasz Głowiński, Monika Kwasieborska-Kościesz, Piotr Kwasieborski i Adam Robiński oraz rodzina Zoltów. Adam Sawina i Robert Wisła udostępnili zdjęcia z portali Raba Wyżna i okolice oraz Historia Sieniawy i okolicy, a Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju przekazało archiwalne fotografie Sieniawy.

mat. prasowe, r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Jasiek08.09.2023, 07:29
Mieszkańcy Sieniawy i Raby Wyżnej jako jedyni w okolicy mogą pójść na dwór...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl