14.09.2023, 11:00 | czytano: 333

Jerzy Binkowski i Maria Skurjat-Silva – poetycko-muzyczny duet w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ochotnicy Dolnej

zdj. Lucyna Czubernat
Zapoczątkowana w 2012 r. akcja społeczna Narodowe Czytanie, propagująca znajomość literatury ojczystej, podczas której odczytywane są publicznie obszerne fragmenty dzieł polskich klasyków. zatacza coraz szersze kręgi. Organizatorami tych spotkań są głównie biblioteki, a w wydarzeniach biorą udział nie tylko uczniowie, ale też przedstawiciele różnych środowisk.
Do akcji włączyła się również biblioteka w Ochotnicy Dolnej, której bibliotekarze w sposób profesjonalny przygotowali uczniów do zaprezentowania fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”. Całość uświetnił montaż liryczno-muzyczny w wykonaniu znanej i utalentowanej pianistki – Marii Skurjat-Silvy i wielokrotnie nagrodzonego poety Jerzego Binkowskiego. Okazją do spotkania była też promocja najnowszego poematu autora pt. „Ave”. Dzięki muzyce, wiersze poety nabierały innego, bardziej lirycznego wymiaru, co wzbudzało zainteresowanie wśród zgromadzonych uczestników.
Maria Skurjat-Silva rozpoczęła edukację muzyczną w wieku pięciu lat, a mając piętnaście lat została laureatką prestiżowego konkursu dla utalentowanych młodych muzyków. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiowała grę na fortepianie u Barbary Hesse-Bukowskiej i Andrzeja Ratusińskiego. Jest też laureatką wielu nagród na Ogólnopolskich Konkursach Chopinowskich. Kontynuując karierę koncertową jako solistka i muzyk orkiestry kameralnej, rozpoczęła także działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Kilkakrotnie koncertowała w Stanach Zjednoczonych, występując w Cleveland Severance Hall oraz w Nowym Jorku, Chicago, New Jersey, a także Toronto i Montrealu w Kanadzie. Koncertowała także w Chinach, Ameryce Południowej i Europie.

Jerzy Binkowski – autor, poeta, felietonista, debiutował w roku 1980 na łamach Białostockiego Informatora Kulturalnego. Od tego czasu ukazały się następujące tomiki wierszy autora: “Akord” (1983), “Krzyżowa droga” (1991), “Wygnanie Boga” (1992), “Głosy z pustyni” (1993), “W drodze z Damaszku” (1994), “To nieba odblask poraził człowieka” (1997), “Na drugą stronę białych brzóz” (2003), „Totus Tuus – CałyM Twój” (2016), „Złoty ciężar snu” (2018), „Wiejska ballada” (2020). Jerzy Binkowski jest również autorem libretta i narratorem Kantaty Przemienienia (2013) skomponowanej przez Jakuba Milewskiego. Laureat licznych nagród, odznaczeń i wyróżnień, ostatnia to nagroda FENIKSA otrzymana w 2023 r.

mat. nadesłany, s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl