25.09.2023, 13:32 | czytano: 634

"Teatr w uzdrowisku" - bezpłatne wydarzenia i otwarte pokazy nowego spektaklu

Stowarzyszenie Lokomotywa i Teatr Chrząszcz w Trzcinie zapraszają na wydarzenia w ramach realizacji zadania „Teatr w uzdrowisku”.
W poniedziałek 25 września możecie spotkać teatr w Parku Zdrojowym w Rabce z przedstawieniem „Legenda o Tomku Luboniu” i wziąć udział w grze terenowej związanej ze spektaklem. Natomiast w czwartek 28 września artyści zapraszają na otwarte pokazy nowego spektaklu i gry. Nosi on tytuł „O płanetnikach i innych synoptykach”. Póki jesień rozgości się w kalendarzu na dobre, warto skorzystać z możliwości zobaczenia teatru w otoczeniu przyrody, bo właśnie zmienne warunki atmosferyczne są w pewnym sensie jego tematem. Scenariusz w żartobliwy sposób opowiada o zmaganiach ludzi z przepowiadaniem pogody. Odwołuje się do tajemniczych postaci płanetników, którzy w wierzeniach ludowych sterowali burzowymi chmurami. Spektakl powstał po analizie wielu źródeł literackich, dotyczących zarówno zwyczajów mieszkańców Podhala, jak i mitologii słowiańskiej. Zawiera dużo ciekawostek związanych z tymi postaciami.
25 września godz. 15 i 17 - „Legenda o Tomku Luboniu” i gra terenowa
/Rabka-Zdrój, Park Zdrojowy, koło Grzybka/
Przedstawienie w żartobliwy sposób bawi się konwencją legendy o założeniu miasta Rabka i motywami związanymi z uzdrowiskiem. W treści można znaleźć odwołania do okolicznych terenów, nazwy gór i innych miejsc geograficznych. Główny bohater Tomek Luboń to niezależny duch, przywiązany do swojej małej ojczyzny. To też historia romansu w uzdrowisku, ze Smokiem Wawelskim w roli psa tropiciela i Diabłem w roli tłumacza. Przedstawienie w stylizacji dawnego jarmarcznego przedstawienia dla dzieci, rodziców i dziadków.
Występuje: Cezary Skrocki
Muzyka na żywo: Rafał Nowak
Dla widzów w wieku od 6 do 100 lat.
Czas trwania: spektakl 35 min, gra 25 min

28 września godz. 15 i 17 - „O płanetnikach i innych synoptykach” i gra terenowa
/Rabka-Zdrój, Park Zdrojowy, koło Grzybka/
Komedia meteorologiczna w trzech odsłonach opowiada o zmaganiach człowieka z pogodą na przykładzie pewnej pary małżeńskiej poddanej zmiennym... warunkom atmosferycznym. Spektakl przybliża tajemnicze postaci płanetników, demonów sterujących pogodą, pojawiających się w wierzeniach ludowych Podhala, a których geneza sięga jeszcze mitologii słowiańskiej.
Występują: Marta Skrocka i Cezary Skrocki
Muzyka na żywo: Piotr Kolecki i Rafał Nowak
Dla widzów w wieku od 6 do 100 lat.
Czas trwania: spektakl 45 min, gra 15 min.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorzy, r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl