29.09.2023, 16:30 | czytano: 675

Trwa Festiwal Kultury Wrażliwej

To pierwsze na taką skalę wydarzenie w Małopolsce. Dwadzieścia trzy instytucje województwa małopolskiego prezentują swoją ofertę skierowaną do wszystkich. Bez wyjątków. Ograniczenia czy niepełnosprawność nie jest przeszkodą, by wziąć udział w licznych wydarzeniach. Części patronuje Podhale24.
Do 4 października br. prezentowana będzie oferta w formie wystaw, spektakli, pokazów filmowych, koncertów czy warsztatów.
Festiwal powstał w ramach programu Małopolska. Kultura Wrażliwa realizowanego od 2016 roku w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM. Bezpośrednim organizatorem programu jest Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. W jego ramach realizowane są działania, które przyczyniają się do podniesienia poziomu otwartości i dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami.

- Dostęp do kultury jest prawem każdego człowieka, a nie przywilejem, dlatego wszyscy powinniśmy mieć możliwość skorzystania z oferty edukacyjno-kulturalnej dostosowanej do naszych potrzeb. Dzięki udziałowi w Festiwalu każdy może przekonać się, że kultura jest na wyciągnięcie ręki i w całej Małopolsce każdy znajdzie coś dla siebie" - wyjaśniają organizatorzy - mówi Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Swoje propozycje przygotowały m. in. placówki kultury z Zakopanego i Orawy.

W środę 4 października Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Kołem w Jabłonce oraz Małolipnicką Rodziną Kolpinga z Lipnicy Małej zaprasza do udziału w zajęciach pokazowo-warsztatowych - "Wykopki na Orawie"
"Chcemy by na Orawie wszyscy czuli się jak w domu, zwłaszcza, że czeka nas wspólna praca. Najpierw przygotujemy wóz na wykopki, spakujemy potrzebne w polu: kosze, worki, motyki oraz jedzenie i picie, potem pojedziemy na pole, gdzie czeka nas kopanie i ładowanie ziemniaków. Ale bez obaw – po pracy zapraszamy na coś dla ciała i dla ducha: trochę spotkania z kulturą i sztuką, trochę zabawy, tańca, muzyki, konkursy i… poczęstunek – oczywiście wszystko z ziemniakami w roli głównej. Ilość miejsc nieograniczona, przyda się każda para rąk, ważne, by dać nam znać, że planujecie się przyłączyć. I na koniec pamiętajcie jeszcze o jednym: na Orawie ziemniaki zwą „rzepą”! " - zachęcają pracownicy muzeum.


Festiwal potrwa od 24 września do 4 października. Więcej informacji na stronie Festiwalu.

s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl