05.10.2023, 15:08 | czytano: 947

Etiuda filmowa "Moja droga do Polski" (obejrzyj)

kadr z filmu
W ramach warsztatów historyczno-filmowych powstała etiuda filmowa „Moja droga do Polski”. Scenariusz opracowano na podstawie pamiętnika „Moja droga do Polski”, a jego twórcami są uczestnicy warsztatów.
W filmie zagrali autorzy scenariusza oraz członkowie Orawskiej Grupy Teatralnej im. Emila Kowalczyka, Małolipnickiej Rodziny Kolpinga oraz Zespołu Regionalnego „Orawiacy” z Lipnicy Wielkiej.


"Dziękujemy bardzo Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej oraz sołtysowi Skoczyków Eugeniuszowi Węgrzynowi za pomoc w czasie produkcji filmu" - piszą twórcy filmu.

Projekt jest finansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie z programu Patriotyzm Jutra.
Realizacja: Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej.

opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
JK07.10.2023, 00:44
A to godło polskie na chałupie Orawskiej, czyżby tak były ozdobione chłopskie domy na Orawie w 1919? Wątpliwe! Przecież Ferdynand Machay pisał, jego ziomkowie mieli słowackie poczucie narodowe, cytuję: ?Trzeba bowiem wiedzieć, że nasi górale w okręgach Trzciana i Namiestów byli głęboko przekonani, - choć mylnie -, że są Słowakami. I kiedy się nasz ruch rozpoczął (1910), myśl polityczna słowacka święciła u nas swe zupełne zwycięstwo. Naprawdę, co to za straszna ironia losu, że 2 1/2 milionowy naród słowacki na skrawkach polskiej ziemi [w jego odczuciu] miał tak silne gniazdo! (...) Nawet małe dzieci wrzeszczały hasło ks. Hlinki: 'Za tu našu slovenčinu'!... F. M a c h a y, Moja droga do Polski. Pamiętnik, wyd. III, Kraków, Kraków 1992, s. 104.
mądry i skromny06.10.2023, 02:48
No i znowu pomieszano fragmenty 'Mojej drogi do Polski' z radosną twórczością Leona Rydla które wzajemnie się wykluczają. Machay pisze że Orawianie przedzierali się przez bory [bagna] i pustki więc przyszli do niego strasznie brudni, a Rydel pisze że Borowy po prostu przeszedł przez górkę pomiędzy Piekielnikiem a Załucznym. Co ciekawsze czemu Sandrzyk z Jabłonki był czysty i nawet oddał swoje ubranie Borowemu.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl