Tkaniny powstawały w Technikum Tkactwa Artystycznego oraz po zakończeniu nauki w domowych zaciszach absolwentów szkoły oraz nauczycieli. Wystawa powstałą dzięki Magdalenie Bujak-Lęczowskiej, która udostępniła prace swojej mamy Marii Bujakowej, a także dzięki uczniom i nauczycielom Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem.
Prawie 90 prac można podziwiać w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej w Kościelisku. Większość z nich to dzieła mieszkanki Kościeliska, pani Marii Bujakowej, lub prace tworzone na podstawie jej wzorów.- Wystawa jest poświęcona pamięci mieszkanki Kościeliska, pani Marii Bujakowej, która była wieloletnią dyrektorką szkoły Technikum Tkactwa Artystycznego. Możemy zobaczyć prace z jej projektów, ale nie tylko. Były one wykonywane przez uczniów i nauczycieli, którzy przez lata tworzyli tę szkołę. Szkołą obecnie nie istnieje, ale wszystko wskazuje na to, że niebawem będzie miała swoją nową odsłonę - mówi Małgorzata Karpiel-Bzdyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku. Swoje tkaniny prezentuje ok. 30 osób, a każda z nich pokazuje po kilka swoich dzieł. - Część to prace dyplomowe tworzone w szkole. Jest wiele przykładów gobelinów, kilimów i wielu innych tkanin robionych różnymi technikami w różnych formatach. Mamy także małe prace uczniów, które zostały w szkole i nie wiadomo, kto jest ich autorami. Nie wszystkie tkaniny odwzorowują prace pani Bujakowej. Są też prace autorskie - zaznacza Małgorzata Karpiel-Bzdyk.
Wystawa otwarta została w czwartkowy wieczór 5 października w siedzibie GOKR w Kościelisku. Na wernisaż przyszła córka Marii Bujakowej, Magdalena Bujak-Lęczowska, która opowiedziała, jak wyglądały dzieje życiowe jej mamy.
Wystawę można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej w Kościelisku od poniedziałku do piątku w godz. 9-16 do 17 listopada.
ms/ zdj. Marcin Szkodziński