02.12.2023, 15:30 | czytano: 10291

Setka nowych żołnierek i żołnierzy przysięgała na nowotarskim Rynku (zdjęcia)

Fot. Maciej Gębacz
NOWY TARG. „Służyć wiernie Rzeczpospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić, za sprawę ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić” - przysięgała dziś na nowotarskim Rynku setka nowych „terytorialsów”.
Nowy Targ był kolejnym miejscem przysięgi żołnierek i żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Leopolda Okulickiego, w której służy ich obecnie ok. 2 tysięcy. Na Rynku składały ją 24 panie i 76 panów. Wcześniej takie uroczystości - co przypominał w swoim wystąpieniu wicewojewoda Mateusz Małodziński - odbywały się w Krakowie, Proszowicach, Miechowie i Trzebini.
- Jesteście blisko lokalnej społeczności zawsze, gdy jest taka potrzeba - podczas katastrof, kataklizmów, wypadków. Zawsze można na was liczyć - mówił Małodziński, dziękując i życząc sukcesów zarówno w wojsku, jak i na gruncie zawodowym i osobistym. - Na co dzień wykonujecie różne zawody, ale łączy was wiara w te same wartości: wola, by żyć w bezpiecznym kraju i wspierać lokalną społeczność. Miejsce dzisiejszej przysięgi - Podhale - to region silnie powiązany z tradycjami Armii Krajowej, dziedziczonymi przez 11. Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej. Historyczną Armię Krajową i współczesne Wojska Obrony Terytorialnej dzieli czas, ale i wiele łączy: misja, struktura i terytorialność w działaniu. Niech to dziedzictwo będzie dla was źródłem siły i napełnia was przekonaniem, że należycie do szczególnej formacji.

Godzinna uroczystość - pod dowództwem podpułkownika Tomasza Modrzeckiego, szefa sztabu brygady - była okazją do przyznania licznych odznaczeń państwowych i resortowych - wśród nich znalazł się m.in. Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju dla dowódcy małopolskich „terytorialsów”, pułkownika Marcina Siudzińskiego, a także Srebrny Medal za Długoletnią Służbę, nadany przez prezydenta dr. hab. Grzegorzowi Kowalskiemu „za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej”. Grzegorz Kowalski jest adiunktem w Zakładzie Historii Prawa Polskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, który połączył pracę naukowo-dydaktyczną z terytorialną służbą wojskową.

Były też wyróżnienia dla żołnierzy, którzy podczas 16-dniowego szkolenia podstawowego - obejmującego szkolenie strzeleckie, ćwiczenia z taktyki, musztry i zasady przetrwania w terenie - uzyskali najlepsze wyniki. W ich gronie znalazł się 21-letni sportowiec z Nowego Targu, Daniel Rabiasz, znany z sukcesów w kick-boxingu.

Odczytano list gratulacyjny szefa MON, Mariusza Błaszczaka, a błogosławieństwa nowym żołnierzom udzielili kapelani trzech obrządków - katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego.

Po przysiędze, w imieniu nowych żołnierzy, szeregowy Jacek Groński gwarą dziękował dowódcom i instruktorom za przygotowanie do służby wojskowej, a weteranów ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zapewniał o przekazywaniu wartości i tradycji następnym pokoleniom.
W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli m.in. senator Jan Hamerski i poseł Andrzej Gut-Mostowy, przedstawiciele instytucji oraz służb mundurowych z całej Małopolski oraz rodziny żołnierzy, nie zabrakło oczywiście władz miasta i powiatu, które były współorganizatorami wydarzenia. Wicestarosta Bogusław Waksmundzki w imieniu starosty Krzysztofa Fabera oraz burmistrz Grzegorz Watycha odebrali od małopolskich terytorialsów szklane statuetki w barwach województwa małopolskiego z logo jednostki i charakteryzującą WOT sentencją: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Uroczystości zakończyła defilada, po niej była prezentacja sprzętu i uzbrojenia oraz żołnierski poczęstunek, czyli - obowiązkowo - wojskowa grochówka. O muzyczną oprawę dbała orkiestra wojskowa z Krakowa.

p/ zdj. Maciej Gębacz
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
nation of losers05.12.2023, 20:01
@ Rych
Masz rację. przecież Polacy i tak pójdą na każdą nie swoją wojnę jak im każą.
gerets05.12.2023, 17:32
Czytajac te wszystkie bzdziny mozna tylko stwierdzic : bunch of losers.
Rych05.12.2023, 16:39
Może jak będę dużo starszy i nie będę miał nic do roboty to porozkminiam wieczorową porą czemu w przysiędze żołnierskiej nie ma wzmianki o obronie narodu...ale póki co to czytając co ten naród po necie wypisuje i robi w świecie rzeczywistym to jestem całkowicie przekonany, że umieszczenie w przysiędze jedynie wzmianki o obronie Rzeczpospolitej , jej niepodległości i granic jest celowe i zupełnie wystarczające.
wszystko można przekabacic05.12.2023, 06:30
"Tak mi dopomóż Bóg" można zawołać w każdej religii, stąd aż trzech kapłanów trzech obrządków religijnych (brakowało najważniejszego). Różnica w tym odwołaniu jest bardziej szczegółowa (patrz: ślubowania posłów). Co do opcji politycznych i treści przysięgi, to wcale mnie nie dziwi pominiecie w niej Narodu Polskiego, wszak właśnie o narodowość chodzi.
Rych04.12.2023, 19:56
Do wszystkich maruderów. Wojska WOT lub ich odpowiedniki są obecne w wiekszosci armii krajow NATO i nie tylko. Obecnie są też popierane przez nowy obóz rządzący i nawet pan Kosiniak Kamysz czyli nowy minister MON wyraźnie powiedział że się co do nich mylił i nie zamierza ich rozwiazywc.Zarówno ZHR jak i ZHP nie dysponują bronią więc porównanie z czapy i ma jedynie hejtersko/prześmiewczy wydźwięk. Obecne słowa przysięgi obowiązują od 1992 roku i nie przeszkadzały żadnej władzy włącznie z SLD,AWS,PO PIS. I to mimo faktu zakończenia "Tak mi dopomóż Bóg". Dalej.Zgodnie z obecnym regulaminem tzw. honor oddaje się do nakrycia głowy. Nie ma tam wzmianki o Orle. Jedyne co to z tą "żołnierską" rzeczywiście dziwnie wygląda i pierwszy raz się z takim nazewnictwem spotkałem.
Kuba03.12.2023, 20:28
A Paluch to co na tej uroczystości robi. Brakło gwizdków do wygwizdania.
inaczej będzie klapa03.12.2023, 19:57
To bardzo dobry pomysł by patronem tych "terytorialsów" ustanowić
mjr Józefa Kurasia "Ognia", to by ich nobilitowało i dodawało wiary
w siebie.
Tych przymiotów nie mogą mieć pod obecnym patronem, który w 1945 r. na spotkanie ze swoimi dawnymi "znajomymi" z NKWD zabrał jeszcze 15 innych naiwnych. Myślał zapewne, że dogada się z towarzyszami radzieckimi jak to prawdopodobnie mu się udało w 1941 r., gdy miał z nimi styczność i był w ich łapach po raz pierwszy.
Mjr "Ogień" w przeciwieństwie do "patrona" nigdy nie napisał takiego zdania: "W walce między ZSRR a Niemcami naród polski powinien stanąć przy boku ZSRR" (Wikipedia).
Trzeba przyznać, nawet jak na dzisiejsze czasy to bardzo głęboka myśl.
tumiwisizm totalny03.12.2023, 18:41
Jak zagłosowaliście w wyborach na tych przekrętów , tak i tu wykazujecie ten tumiwisizm i brak wyczucia patriotycznego . Będziecie płakać rzewnymi łzami jeszcze w swoim życiu, jeszcze was życie nauczy i patri0tyzmu także , bo nigdy nie mieliście jeszcze dostać po garbie. Tusk i jego mafiosi wam w tym pomoże, tylko jak do garnka nie będzie co włożyć. Tego wam potrzeba ,ale wam tego nie życzę .
Y03.12.2023, 13:54
Dawniej to się nazywało harcerstwo
malólat03.12.2023, 13:52
Oni nigdy nie będą zołnierzami tylko harcerzami bo jak salutować do czapki bez orła,robią cyrki .
Proboszcz03.12.2023, 12:43
Po co , na co i dlaczego! Prywatny wymysł Antoniego za pieniądze podatników! Jak byłem młody to takie coś nazywało się harcerstwem ,a teraz nazywa się wojskiem ,buhahhaaa
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN03.12.2023, 07:06
11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. Leopolda Okulickiego piękny patron. Trzeba przypomnieć, że gdy gen Leopold Okulicki ps Niedzwiadek i jego 15 współpracowników Państwa Podziemnego byli aresztowani przez NKWD, to idol Podhala J. Kuraś Ogień był na miesięcznym kursie oficerów UB w Warszawie.
Despacito02.12.2023, 22:22
"USTAWA

z dnia 11 marca 2022 r.

o obronie Ojczyzny[1])

W trosce o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny, kierując się konstytucyjnym obowiązkiem Jej obrony nałożonym na każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz pragnąc zagwarantować wszystkim, którzy realizują ten obowiązek, jak najlepsze warunki, w szczególności ŻOŁNIERZOM, którzy pełnią służbę wojskową dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej, a od których służba ta wymaga zdyscyplinowania, lojalności i poświęcenia, stanowi się, co następuje:"

W całej ustawie słowo żołnierz występuje 1834 razy. Żołnierka ani raz. Czy żołnierki były powoływane na podstawie jakiejś innej ustawy panie redaktorze??
Dowódca02.12.2023, 22:08
Jedna żołnierka prosto z przysięgi wpadła w ręce Policji??????????? z powqżnymi zarzutami...Elita wojskowa
byw02.12.2023, 21:50
stolarz - stolarka, kierowca - kierowniczka,
Las z nas02.12.2023, 17:34
Dobrze że Rosja zajęta Ukrainą,bo Boże chroń Nas bo to co widać to żadne Wojsko...
przewidujący02.12.2023, 17:00
Imieniem gen. Leopolda Okulickiego? No, tylko "pogratulować" patrona.
Nie odnalazłem w streszczeniu słów przysięgi, odwołania
do Narodu Polskiego. Dziwnie i smutno się robi. Najodpowiedniejsza w tym wszystkim jest grochówka, dzięki niej w zasadzie każdy skomentuje tą sytuację.
Góralska dusza02.12.2023, 16:26
Dlaczego w przysiędze nie ma nic na temat obrony narodu Polskiego? Samo pustosłowie. Kogo oni mają bronić granic? A co z ludźmi. Jak żołnierze mają bronić konstytucji? To takie frazesy, które
nie pozwalają narodowi poczuć się bezpiecznie.
Osiol02.12.2023, 16:13
Najlepiej te struktury obejmuje wiersz Juliana Tuwima,, Do prostego czlowieka''
Sceptyk02.12.2023, 16:09
I jaki to sprzęt pokazali chyba jest tak tajny że aż niewidzalny te stare radiostacje strata czasu i przede wszystkim pieniędzy podatników na tą armię macierewicza
emi02.12.2023, 15:50
Ludzie, litości! Jakie żołnierki! Żeńskich odpowiedników nie posiadają takie męskie zawody jak żołnierz, marynarz. To brzmi niepoważnie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl