04.12.2023, 18:01 | czytano: 1311

"Ostatni rachunek" w Domu Ludowym (zdjęcia)

W Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej miała miejsce premiera najnowszej sztuki Orawskiej Grupy Teatralnej im. Emila Kowalczyka "Ostatni rachunek".
W sztuce lipnicki wolorz, świadomy zbliżającej się śmierci, spędzając po raz ostatni woły z Babiej Góry na dzień św. Bartłomieja, wspomina swoje życie, a właściwie ludzi, których spotkał w swoim życiu, a dokładnie ich grzechy i przywary. Ostatni „odpasiunek” wolorza to tak naprawdę ostatni rachunek nad ludzkimi słabościami. Każda opowieść jest mocno osadzona w dawnych orawskich realiach, obyczajach i legendach.
I tak w sztuce wykorzystano wiele pasterskich zwyczajów, przywołano legendę o babiogórskich piwnicach, boginkach, zbójnikach, pojawił się również orawski taniec i śpiew, gra na piszczałkach i rogu, zwyczaj skubarek. Wydarzenie to z pewnością przyczyniło się to zachowania i popularyzacji pasterskiego dziedzictwa orawskich górali oraz kultywowania ponad 100. letniej tradycji teatru regionalnego na polskiej Orawie.

W spektaklu zagrali: Wolorz: Eugeniusz Lichosyt, Notar: Jan Świdroń, Odpaśnicy: Patryk Rudnicki, Bartłomiej Hrustek, Boginka: Wioleta Machay, Herminka: Dominika Żywczak, Gaździny: Karolina Kowalczyk, Ewa Magiera, Magdalena Kostrzewa Smreczak, Gazdowie: Bronisław Bandyk, Karol Wnęk. Muzyka i taniec: Zespół „Orawiacy”. Scenariusz i reżyseria: Robert Kowalczyk.

Organizatorami wydarzenia byli: Orawska Grupa Teatralna im. dra Emila Kowalczyka, Mateusz Lichosyt Wójt Gminy Lipnica Wielka oraz Gminne Centrum Kultury. Współorganizatorem Przedsięwzięcia był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Za wsparcie tak istotnego dla kultury wsi projektu organizatorzy serdecznie dziękują.

Karolina Kowalczyk, zdj. Kamil Kuś Orawa.tv, Monika Świdroń
Może Cię zainteresować
komentarze
do małolata07.12.2023, 21:08
Pewno ci to do głowy nie przyjdzie że ten teatr robi wszystko społecznie i też dla ciebie. Warto przyjść bo za darmo nie musisz płacić i może coś zrozumiesz
małolatka05.12.2023, 17:13
Na takie coś to pieniądze są,ale już na drogi nie ma cyrki robią.
Byłam05.12.2023, 08:26
Bardzo mądra sztuka. Zagrana profesjonalnie. Super rola wolorza. I piękne orawskie dawne światy
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl