06.01.2024, 12:39 | czytano: 3078

W poniedziałek pogrzeb Ludwika Młynarczyka

Wczoraj w wieku 84 lat zmarł Ludwik Młynarczyk z Lipnicy Wielkiej, muzykant orawski, regionalista, multiinstrumentalista. Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek.
Był człowiekiem wielu talentów: społecznik; osoba znana i popularyzująca kulturę Orawy na szeroką skalę; pszczelarz, przepowiadacz pogody; nauczyciel wielu pokoleń muzykantów i "zespolanów" – autorytet w tej kwestii; pomysłodawca Święta Pasterskiego – największej imprezy kulturalnej gminy Lipnica Wielka; zasłużony społecznie jako sołtys i radny.
Pochodzący z Tylmanowej Ludwik Młynarczyk gra na skrzypcach już od 6. roku życia. W szkole podstawowej występował z zespołem dziecięcym. Celująco zdał egzamin ze słuchu do Liceum Pedagogicznego w Zakopanem, gdzie spotkał się z różnymi odmianami folkloru góralskiego. Szczególnie przypadły mu do gustu melodie orawskie wykonywane przez szkolnego kolegę Andrzeja Kuligę z Lipnicy Wielkiej. Podczas praktyki pedagogicznej w Zubrzycy Górnej zaczął grać z lokalnymi muzykantami. Do pierwszej pracy został skierowany do Lipnicy Wielkiej, później trafił do Kiczor. Zafascynowany kulturą orawską poświęcił jej się bez reszty. Utworzył Dziecięcy Zespół Regionalny Heródki w Kiczorach, pełnił funkcję kierownika artystycznego Młodzieżowego Zespołu Regionalnego Orawa im. Emila Miki, założył kapelę Ludwika Młynarczyka. Był wychowawcą wielu młodych muzykantów orawskich. Odnosił liczne sukcesy podczas regionalnych i krajowych konkursów takich jak: Karnawał Góralski i Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, Ogólnopolski Festiwal Muzyki w Kazimierzu Dolnym, Festiwal Górali Żywieckich (Złote i Srebrne Serce), Jesień Tatrzańska (Złota i Srebrna Ciupaga) i Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Źródło: UG Lipnica Wielka, UMWM, r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl