11.02.2024, 17:59 | czytano: 2212

Słowackie Fasiangy, czyli ostatki na Spiszu (zdjęcia)

zdj. Iwona Dworska
Pod honorowym patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej odbyły się w Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej, FAŚIANGY 2024 – folklorystyczne ostatki z udziałem solistów, instrumentalistów i kapel ludowych ze Spisza.
Podczas dwudniowego festiwalu folkloru słowackiego Spisza, przy nieustającej burzy braw na wypełnionej widowni, wystąpiło blisko 250 amatorskich artystów ze Spisza, kultywujących ludową tradycję swoich przodków z Czarnej Góry, Frydmana, Jurgowa, Krempach, Łapsz Wyżnych, Łapszanki, Niedzicy, Rzepisk, Trybsza i gospodarzy z Nowej Białej. W drugim dniu imprezę uświetniły kieżmarskie „Magurićki”, młodzieżowy zespół pieśni i tańca, utytułowany występami w całej niemal Europie oraz regionalne grupy ze Spisza.
Na scenie dominowały instrumenty smyczkowe, z których muzycy wykrzesywali bliskie im sercu nuty, donośnie wyśpiewywane przez nawet 5-letnich wykonawców w przepięknych, ludowych strojach. Młodzi artyści skradli serca słuchaczy, dając z siebie wszystko, w ferworze koncertu złamał się nawet smyk basisty! Nie zabrakło jednak perfekcyjnego akompaniamentu na akordeonie czy …cymbałach.

Ostatkowy weekend był mocnym argumentem organizacyjnym Józefa Majerczyka, szefa nowobialskiej placówki, która mimo borykania się z problemami finansowymi, jakoś sobie radzi w swej, dziesięcioletniej już, historii istnienia.

js/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Alojz16.02.2024, 22:23
Spiscy Słowacy przygotowali świetną imprezę. Brawo Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej, brawo Towarzystwo Słowaków w Polsce!
Emi12.02.2024, 15:46
Coś wspaniałego świetna impreza polecam
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl