23.02.2024, 17:24 | czytano: 1524

Wernisaż wystawy "Granice Tożsamości" i koncert muzyki Zygmunta Koniecznego (duża galeria)

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Poruszające prace i koncert, to trzeci dzień świętowania urodzin Teatru im. Stanisława I. Witkiewicza, a zarazem rocznicy urodzin Witkacego.
Trzeci dzień 39. urodzin Teatru im. Stanisława I. Witkiewicza, a zarazem rocznicy 139. urodzin Witkacego - patrona zakopiańskiego teatru to wernisaż prac Zbigniewa Bajka. Impulsem do powstania tych dzieł były wydarzenia za naszą wschodnią granicą. - Bodźcem do stworzenia tych prac były wydarzenia sprzed dwóch lat. Myślę tu o agresji Rosji na Ukrainę. To był początek cyklu tych prac - mówił podczas wernisażu Zbigniew Bajek.
Na ścianach foyer pojawiło się kilkanaście light boxów. O tym jak i gdzie powstały oraz dlaczego przybrały formę light boxów opowiadał sam autor prac. - Niedaleko stąd, bo w Beskidzie Niskim znajdują się miejsca, które z racji na swoją symbolikę, pamięć i niezwykłą urodę zasługują na nasz uwagę i pamięć. Myślę o cmentarzach z czasów I wojny światowej. Cmentarzach, które pojawiły się jako następstwo okrutnych walk. Jeszcze w czasie działań wojennych pozbierano ofiary i w nekropoliach je z szacunkiem pochowano. Takich cmentarzy w Galicji jest ok. 400. W tej grupie wyróżniają się nekropolie wykonane przez Duszan Jurkowicz i znajdują się w Beskidzie Niskim - opowiadał Zbigniew Bajek. - Te prace, to moje spotkania z tymi miejscami. Odwiedziłem je wszystkie. Pojechałem tam z rekwizytami. Były to męskie ubrania jak płaszcze, marynarki, koszule. Były na nich wyhaftowane aforyzmy. Małe misteria zapisałem w postaci zdjęć. Potem te zdjęcia obrobiłem m.in. niszcząc je i poddając różnym operacjom plastycznym. Formuła light boxa nawiązuje do tych miejsc, do świecących się świec i zniczy - dodaje.

Po wernisażu goście Teatru Witkacego udali się do Atelier, gdzie miał miejsce koncert“ Słowińska | Konieczny” - Koncert muzyki Zygmunta Koniecznego.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl